Samsun'da Muhtarlar Eğitimden geçti

Samsun- İlkadım Kaymakamlığı tarafından gerçekleştirilen 'İlkadım İlçesi Muhtarları Eğitimi Programı'na yapıldı.

Yerel 25.04.2014, 00:42 25.04.2014, 00:50
Samsun'da Muhtarlar Eğitimden geçti

 İlkadım Kaymakamlığı tarafından gerçekleştirilen 'İlkadım İlçesi Muhtarları Eğitimi Programı'na yapıldı.

30 Mart 2014 tarihinde yapılan Mahalli İdareler seçimlerinde İlkadım ilçesinden seçilen mahalle muhtarlarına konularında uzmanlar tarafından muhtarların yönetim, genel güvenlik, nüfus hizmetleri, sosyal yardım, afet hizmetleri ve yerelde yürütülen yatırım ve projeler konu başlıkları altında İlkadım Kaymakamlığı konferans salonunda eğitim programı düzenlendi.

Eğitim programı öncesi konuşma yapan İlkadım Kaymakamı Ahmet NARİNOĞLU, “Öncelikle, 30 Mart 2014 tarihinde Mahalli İdareler seçiminden sonra yeni göreve başlayan muhtarlarımıza görevlerinden başarılar diliyorum. Bu seçimlerde 7 bayan muhtarımız seçildi. Kendilerine de başarılar diliyorum. 30 Mart Mahalli İdareler seçiminden sonra ülkemizde yeni bir yönetim biçimi ile karşı karşıyayız. İşte bu yeni yönetim biçiminin il temsilcileri kamu görevlileri ile düzenlemiş olduğumuz bu programda buluşuyorlar. Bütün muhtarlarımız mahalle muhtarları oldular. Muhtarlarımız görevleri ile ilgili bir eğitim programı düzenledik. Sayın Valimiz bu programa katılarak bizleri onurlandırdı. Kendilerine çok teşekkür ediyorum.”dedi.

Samsun Valisi Hüseyin AKSOY yaptığı konuşmasında, “30 Mart 2014 tarihinde gerçekleştirilen Yerel Yönetimler seçiminde sizler mahallerinizde seçilmiş muhtar olarak vatandaş tarafından görevlendirildiniz. Ben öncelikle yeni seçilen, yeniden seçilen bütün muhtarlarımızı yürekten kutluyorum. Başarılar diliyorum. 30 Mart Yerel Yönetim seçimlerinden sonra ülkemizde yeni bir yönetim yapısı ortaya konuldu. Bu haliyle Büyükşehir Belediyeleri ilin mülki sınırlarının tamamına hizmet götüren birer yerel yönetim birimi haline getirildi. Daha önceleri köy olarak hizmet veren muhtarlıklarımız bu yeni düzenlemeyle mahalle geline geldi. Samsun’da Yerel Seçimler öncesinde 937 köyümüz vardı. Beldeler kapandı ve her belde bir mahalle haline dönüştürülerek seçimlere o şekilde girdi.

Seçimler sonrasında Samsun genelinde var olan önceki 937 köyümüz ile birlikte mahalle sayımız 1233 oldu. Artık Samsun ilimizin genelinde köyümüz yok. 1233 mahallemiz var. Bir Büyükşehir Belediyemizle birlikte 17 ilçe belediyemiz var. Yerel yönetim olarak halka en yakın hizmetleri ilk aşamada sunacak olan, onların sorunlarını ilk önce tespit edecek olan siz muhtarlarımızsınız. Önceden köy tüzel kişiliği vardı ve artık mahalle muhtarlıklarını dönüştürüldü. Köy muhtarlıkları ile mahalle muhtarlıkları arasında görev tanımlaması anlamında bazı farklılıklar var. Özellikle yeni seçilmiş olan muhtar arkadaşlarımızın mevzuat konusunda bilgi sahibi olmaları ve yapacakları işi bilerek daha iyi yapabilmeleri bakımından bu eğitim oldukça önemlidir.

Özellikle İl Özel İdaresi’nin görev sorumluluk alanında yer alan birçok hizmet de artık Büyükşehir Belediye ve SASKİ’ye geçti. Büyükşehir Belediyemiz artık bu hizmetleri yürütecektir. Muhtarlarımızın kendi sorumluluk alanlarında tespit ettikleri sorunları ilgili birimlere iletmeleri bizim için önemlidir. 300 bini aşan nüfusuyla İlkadım ilçemiz Samsun’un en büyük ilçesi ve Türkiye’nin de büyük ilçeleri arasında yer almaktadır. Bu anlamda buradaki emniyet ve asayiş hizmetleri bizim için büyük önem taşımaktadır. Halkın huzur ve güven içerisinde hayatını sürdürmeleri ve herhangi bir olumsuzlukla karşı karşıya kalmamaları adına yeni çalışmaları ve yeni düzenlemeleri hep birlikte önümüzdeki dönemde ortaya koyacağız.

Bu gün bazı kurum müdürlerimiz, konusunda uzman olan arkadaşlarımız sizlere belirli kanunlarla ve mevzuatla ilgili bir bilgilendirme yapacaklar. Bilerek görev yapmak yanlış yapmamak adına oldukça önemlidir. Ben özellikle aday olma cesaretini gösterip ve bunu da başaran bayan muhtarlarımızı kutluyorum. İlkadım ilçemizdeki bayan muhtarlarımızın sayısı beşten yediye çıkmıştır. Bu tablo Türkiye’de istediğimiz, özlediğimiz bir tablodur. Bu tablonun sayısının artarak devam etmesini istiyoruz. Çünkü kadınlarımızın yer aldığı noktalarda hizmetler ve çalışmalarda çok daha farklı gelişmeleri beraberinde getirmektedir. Bu bakımdan kadınlarımızın her alanda olduğu gibi seçimle gelinen noktalarda da karar organlarında da yer almalarından büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Bu cesareti gösteren kadınlarımızı kutluyorum.

Muhtar olarak seçilmiş olduğunuz bölgenizdeki, mahallenizdeki fakir ve yardıma muhtaç olanlar varsa bunları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bildirmeniz gerekmektedir. Çünkü bu Vakıf fakir ve yardıma muhtaç olan vatandaşlarımızın mağduriyetini gidermek için kurulmuştur. Ben hepinize yeni görevinizde başarılar diliyorum. Bu eğitim çalışmasının hepinizin başarılarını katkı sağlaması temennisiyle, emeği geçen başta kaymakam arkadaşımız olmak üzere, kurs verecek olan bütün yönetici arkadaşlarımıza da teşekkür ediyorum. Hepinizi sevgiyle saygıyla selamlıyorum.”dedi.

Samsun Valisi Hüseyin AKSOY’un konuşmasının ardından 30 Mart 2014 tarihinde yapılan Mahalli İdareler seçimlerinde İlkadım ilçesinden seçilen mahalle muhtarlarına konularında uzman olan kurum müdürlerimiz tarafından belirli kanunlarla ve mevzuatla ilgili eğitim programı verildi.

Yorumlar (0)