banner434

banner433

SANÇEP'ten Kavak Taş Ocakları ve Çimento Fabrikası Açıklaması

SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, Taş Ocakları ve Çimento Fabrikası Kavak Halkına Yaşam Hakkı Tanımadığını belirtti.

Yerel 10.06.2021, 12:37 10.06.2021, 12:58
SANÇEP'ten Kavak Taş Ocakları ve Çimento Fabrikası Açıklaması

Taş Ocakları ve Çimento Fabrikası Kavak Halkına Yaşam Hakkı Tanımadığını belirten SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, Yüz ölçümünün yaklaşık yüzde 3’nün taş ocakları ve yüzde 15’inin maden arama sahası ile kaplı olduğu Kavak ilçesinde taş ocağı ve maden arama sahalarında incelemelerde bulunduklarını, Bekdemir Dağının eteklerinde, Çirişli’den başlayarak, Emirli, Ilıca, Karapınar, Bekdemir ve Köselli Mahallelerinde (köylerinde) sayıları 5’i bulan taş ocaklarında inceleme yaptıklarını halkın sıkıntılarını dinlediklerini söyledi.

SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ gözlemlerini şu şekilde dile getirdi;

Köy Yollarında Hafriyat Kamyonları Tozu Dumana Katıyor

Çirişli, Emirli, Ilıca, Karapınar yönünde neredeyse 2 dakikada bir kamyon geçişi olduğuna ve her yerin toz toprak içerisinde kaldığına, nefes almanın bile zor olduğuna bizler de şahit olduk. Karapınar mevkiinde besicilik ve çiftçilik yapamaya çalışan bir mahale sakini, İstanbul’dan kaçarak köylerine döndüklerini ancak şu an kapılarının bile önüne çıkamadıklarını, pencere açamadıklarını ifade etti.

Bekdemir Mahallesi Dağardı Mevki’nde Samsun Büyüksehir Belediyesi’nin halkın itirazlarına rağmen usulsüzlükler içerisinde kurduğu ve hızla faaliyete açtığı taş ocağının mağdurları, seslerinin büyükşehir belediyesinde hala yankı bulmamasından, Kavak Belediye Başkanı ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı’nın sorunları ile ilgilenmemesinden şikayetçiler. Köylerine ulaşım sağladıkları yolun şantiye yolu olarak kullanıldığını, yol yapım çalışmaları esnasında arazilerin izinsiz ihlal edildiğini, ekili-dikili alanlara ve meyve ağaçlarına zarar verildiğini söylüyorlar.

Taş ocağı faaliyetinin bir an önce durdurulmasını isteyen Bekdemir sakinleri, buradaki çalışmalar esnasında dinamit patlatıldığını ve bu patlamaların hiçbir güvenlik önlemi alınmadan vatandaşın canını tehlikeye atarak gerçekleştirildiğini belirtiyorlar.

Ayrıca taş ocağına karşı çıkan mahalle sakinleri, taş ocağında çalışan personel tarafından “Belediyeden hizmet alamazsınız” şeklinde tehdit edildiklerini, bahçesi ile ilgilenen vatandaşa da “neden uğraşıyorsun, nasıl olsa oraları da kamulaştıracağız” denildiğini ifade ettiler.

Yüzlerce Yıllık Ormana Kıydılar!

Bekdemir çevresindeki yol yapım faaliyetlerini incelediğimizde, yüz yıllık meşe ve kayın ağaçlarının kesilerek ormanlık alan içerisinden yol açıldığını gördük. İçler açısı bu durum hakkında konuşan orta yaşlı bir kadın; “bu ormanların dedelerinden kaldığını, gölgesinde anıları olduğunu ve çocukluğunu hatırlatan meşelerin bir tek dalına bile zarar vermeye kıyamazken, ağaçların gelir amacıyla kesilerek satıldığını görünce göz yaşlarını tutamadığını” kaydetti. Yoğun tozlanma nedeniyle ürün hasatlarının ve ürün kalitesinin düştüğünü, meyve ağaçlarının özellikle çok olumsuz etkilendiğini de belirtti.

Bekdemir sakinlerinden bir kısmı tarım ve hayvancılık yapmak için Samsun’dan köylerine geri döndüklerini ancak mevcut şartlarda bunun artık imkansız olduğunu belirttiler.

Gönül belediyeciliğinin Kavak İlçesi’ndeki karşılığı; yaşam alanı gaspı, orman kıyımı, doğaya yabancılaşmış, mülkiyet hakkını ve yaşam hakkını hiçe sayan bir yönetim anlayışı olduğu görülmektedir.

Mahalle sakinerinin AKP Kavak İlçe Başkanı’nın ortağı olduğunu belirttikleri Akkisan Firması’nın ruhsat sahasından maden çıkartan Samsun Büyükşehir Belediyesi artık vatandaşın sesine kulak vermeli ve buradaki çevre katliamından bir an önce vazgeçmelidir.

Çimento Tozu Altında Yaşam Mücadelesi!

Kurufasülyesi ve mısırının lezzeti ile Orta Karadeniz’de ün salmış Köselli Mahallesi ile ziyaretimize devam ettik.

Köselli’ye bağlı Marsullu ve Şabanlı Mahalle sakinleri, neredeyse evlerinin bahçesine konuşlanan çimento fabrikasının bacasından çıkan tozlardan, taş ocaklarının tozlarından, ürün kalitesinin ve rekoltelerinin düştüğünü, lezzetiyle bilinen fasülye ve msırlarının kalitesinin artık eskisi gibi olmadığını dile getirmektedirler.

Köselli Mahallesi sakinleri, gündüz bacalarından salım yapılmayan çimento fabrikası bacasından gecelerİ gürültülü bir şekilde yoğun gaz ve partikül salımı olduğunu, sabah kalktıklarında arabalarının üstünün beyaz tozla kaplandığını, kurutmak için astıkları çamaşırlarını yeniden yıkamak zorunda kaldıklarını belirttiler. Köselli halkı sağlıklarını hiçe sayan bu durumun sona ermesi için Samsun Valiliği’ni göreve çağırıyorlar. İlgili kamu kurumlarının çevre ve halk sağlığı için gerekli denetimleri yeterince yapmamalarından, şirketin kirtletici faaliyetlerine göz yumulmasından şikayetçiler.

Karapınar Mevkiinde yeni bir kalker ocağı ve kırma eleme tesisinin ÇED sürecinin devam ettiğini ifade eden mahalle sakinleri. Bu yeni taş ocağının Köseli Mahallesi, Şabanlı, Marsullu, Çuvacullu ve Germiyan Mahallerinin, SASKİ tarafından tescillenmiş içme suyu kaynağını kurutmasından endişeliler. Çünkü mevcut taş ocaklarının mevcut sı kaynaklarını kuruttuğunu yaşayarak öğrenmiş durumdalar.

Yüzlerce yıllık geçmişleri, kültürleri, hatıraları ve yaşam alanları yok edilmeye çalışılan yöre sakinleri ÇED süreci devam eden 5 proje daha olmasınından dolayı da gergin ve öfkeliler.

Kavak halkının kendi yurtlarında, sağlıklı bir çevrede huzur içerisinde yaşama hakkına saygı duyuyoruz ve onların yanında olacağız.

Samsun Valiliği’ni, Samsun Büyüksehir Belediye Başkanı ve Meclis üyelerini, Kavak Belediye Başkanı ve Meclis üyelerini Kavak’ın eşsiz doğasına ve halkına sahip çıkmaya çağırıyoruz .

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)