Sarıkamış Şehitleri Erciyes'te anıldı

Sarıkamış şehitleri Erciyes Dağı Tekir Yaylası bölgesinde düzenlenen etkinlikle anıldı.

Yerel 04.01.2015, 13:38 04.01.2015, 13:50
Sarıkamış Şehitleri Erciyes'te anıldı

Sarıkamış şehitleri  Erciyes Dağı Tekir Yaylası bölgesinde düzenlenen etkinlikle anıldı. 

Sarıkamış şehitleri Kayseri Valiliği tarafından Erciyes Dağı Tekir Yaylası bölgesinde düzenlenen etkinlikle anıldı. Binlerce kişinin katıldığı etkinlikte, genç, yaşlı herkes ellerinde Türk bayraklarıyla kar üstünde yürüdü. Daha sonra dualar edildi. Şehitlerin nasıl donarak hayatlarını kaybettikleri ise öğrenciler tarafından canlandırıldı. Kar ile yapılan Türk askeri heykelleriyle Sarıkamış Şehitleri anlatılmaya çalışıldı.


Kayseri Valiliği, Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü tarafından Sarıkamış Şehitleri 100’üncü yılında Erciyes Dağı’nda anıldı. Binlerce insan, anma programında 2 kilometrelik mesafe kar üstünden yürüyerek Tekir yaylasına ulaştı. Büyük Türk bayrağı ve sancağın açıldığı yürüyüş sonrasında konuşahn Kayseri Valisi Orhan Düzgün, 100 yıl öncesini anlayabilme adına bu yürüyüşün düzenlendiğini blirtti. O dönemki imkansızlıkları da dile getiren Vali Düzgün, "Buradaki etkinliğe katılmak için hepimiz kabanlarımızı, botlarımızı, kışlık elbiselerimizi giydik ve geldik. Burada bir nebze olsun onların yaşadıklarını yaşamak istedik. O tarihte cepheye giden Anadolu insanı, kendileri için gelmesini bekledikleri kışlıklar ulaşamayınca donarak şehit oldular. Bekledikleri elbiseyi taşıyan geminin Rusya tarafından batırılmasından sonra onlar cephede, soğukta mücadele etti. 15, 16, 17 yaşındaki gençlerimiz bulabildikleri elbiselerle cepheye gittiler. Türkiye’nin dört bir tarafından yüzbinlerce vatandaşımız, atalarımız ülkemizi Ruslardan korumak için akın ettiler. Allahuekber dağlarında eksi 15 derece soğukta şehit oldular. Bazılarının gözleri buzdan donarak taşlaştı. Bazıları kolları bacakları var mı hissedemez oldular. Onların çektiği fedakarlıkları bizde bir nebze çekmek, onların hatıralarını yad etmek, çektikleri sıkıntıları bizlerinde hatırlaması bir gönül borcudur." dedi.

Konuşmaların ardından Kur’an-ı Kerim okundu. Şehitlerimiz için hep bir ağızdan dua edildi. Öğrenciler ise o dönemki şartları kar üstünde şehitlerimizin nasıl hayatlarını kaybettiklerini canlandırmaya çalıştı. Kar ile yapılan heykellerde ise şehitler anlatılmaya çalışıldı. Ardından katılımcılara çorba ikramında bulunuldu.  

Yorumlar (0)