“Senaryo aynı aktörleri farklı”

SİYAH Hareketi Başkanı İdris Akdin, “ İslamiyet şiddeti reddeder. EL KAİDE, IŞID, Boko Haram ve El Şebab gibi din motifli terör örgütleri egemen güçler tarafından Müslümanlara karşı oluşturulan algı operasyonunun ürünüdür.”şeklinde konuştu.

Yerel 10.02.2015, 14:18 03.10.2018, 01:15
“Senaryo aynı aktörleri farklı”

Küresel güçlerin din motifli terör örgütlerini finanse ettiğini söyleyen SİYAH Hareketi Başkanı İdris Akdin, “ İslamiyet şiddeti reddeder. EL KAİDE, IŞID, Boko Haram ve El Şebab gibi din motifli terör örgütleri egemen güçler tarafından Müslümanlara karşı oluşturulan algı operasyonunun ürünüdür.”dedi.

İlkadım Belediyesi Kültür ve Sanat Etkinlikleri kapsamında Acem Tekkesi’nde “Kutsanmış Şiddet’in Dünü ve Bugünü” konulu söyleşi gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü OMÜ Eğitim Fakültesi Sekreteri Tevfik Demir’in yaptığı söyleşiye, OMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr Dursun Ali Tökel, Av. Ömer Çelebi, SİYAH Hareketi Başkanı İdris Akdin ve Eğitimci Yazar İbrahim Tökel konuşmacı olarak katıldı.

“Din şiddeti yok etmek için vardır”

OMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr Dursun Ali Tökel, “ Din olmasaydı, şiddetin önü kesilmezdi. Din, kan ve fesatın önünü kesmek için var. İslamiyet öncesi dönemde, kadına yönelik şiddet ve onun en acımasız şekli kız çocuklarını diri-diri toprağa gömme adeti çok yaygındı. Cahiliye dönemi Araplar’ın şiddet eğilimleri İslam ile terbiye edildi. Din ve şiddet yan yana duramaz. Bir insan şiddeti kutsayacaksa kendine dayanak bulur. Din şiddeti desteklemez.” dedi.

Avukat Ömer Çelebi ise, "İslam dininde kişisel öfke ile kuvvet kullanmanın olmadığını görüyoruz. Biz İslam'ın müesseslerini çalıştıramıyoruz. İslam'ın insan öğretisini insanda oluşturamıyoruz. Biz dünyada Kur-an'ın tarif ettiği üzere diğer toplumlar üzerinde kayyım pozisyonunda ki onların hakkını hukukunu gözetecek cemiyet olamadığımız için bu rolü Amerika'ya kaptırmış vaziyetteyiz." dedi

Tarih boyunca Anadolu’da din adıyla çok sayıda terör örgütlerinin ortaya çıktığını söyleyen SİYAH Hareketi Başkanı İdris Akdin, “Son yıllarda daha önce görülmemiş bir şekilde İslam’ın dini ve ahlaki politik İslam’ın gölgesinde bırakılarak olumsuz politik oyunların, kavga ve çatışmaların dayanağı durumuna getirildiğini söyledi. Şiddeti din motifli göstererek Müslümanlara mal edilmesinin dünya üzerinde İslam’a ve Müslümanlara yönelik algı operasyonunun parçası olduğuna vurgu yapan İdris Akdin, “ Tarihi incelediğinizde terör örgütlerinin çoğu din motiflidir. Hepsi’nin gayesi aynıdır. Olayları sonuçlarıyla birlikte tahlil etmek gerekir. EL KAİDE nasıl ortaya çıktı?. ABD tarafından desteklenen din motifli bir terör örgütü olarak çıktı. Zaman sonra ABD kontrolünden çıkarak 11 Eylül sonrası cihad hareketi olarak sahada oldu. IŞID’in ise , dünyanın her tarafında propagandası yapılıyor. İslam ile bağdaşan ne tarafı var.? Afrika’da Boko Haram, Somali’de El- Şebab hepsi Müslümanlar üzerindeki
algı operasyonu. Dün EL KAİDE bugün IŞID terör örgütü. Din motifli terör örgütleri küresel güçlerin taşeronudur.” dedi.

Tasavvuf’un şiddetin önünü kestiğini ifade eden Eğitimci Yazar İbrahim Tökel, “ Toplum İslami değerlerden uzaklaştıkça tasavvuf anlayışı kaybolmuştur. Tasavvuf’un kaybolması şiddeti tetiklemiştir. Anadolu’nun Türkleşmesinde tasavvuf çok büyük öneme sahiptir. Mevlana, Yunus Emre, Baki ve Fuzuli gibi büyük şahsiyetler ilmi ve irfani değerleri koruyarak ve yaşatarak Anadolu’da Müslümanlığı yaygınlaşmıştır. Kaybettiğimiz değerleri yeniden üretirsek, şiddetin önüne geçmiş oluruz.”şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)