Alexa

SGK, İşçi Emeklileri Cemiyeti’nin veznedarı mı?

İzmir Odun ve Kömür Satıcıları Esnaf Odası Başkanı Mustafa Düzyol, SGK’nın İşçi Emeklileri Cemiyeti adlı dernek tarafından yıllardır “veznedar” gibi kullanıldığını öne sürdü.

SGK, İşçi Emeklileri Cemiyeti’nin veznedarı mı?
İzmir Odun ve Kömür Satıcıları Esnaf Odası Başkanı Mustafa Düzyol, SGK’nın İşçi Emeklileri Cemiyeti adlı dernek tarafından yıllardır “veznedar” gibi kullanıldığını öne sürdü.

Düzyol, Türkiye’nin hemen hemen her noktasında üye kaydeden İşçi Emeklileri Cemiyeti adındaki derneğin, emeklilere yaptığı taksitli kömür satışlarını müteahhitler üzerinden yürüttüğünü, tahsilatını da SGK’ya yaptırdığını söyledi.

Dünyanın hiçbir ülkesinde böylesine bir ticari faaliyetin yürütülmediğine dikkat çeken İzmir Odun ve Kömür Satıcıları Esnaf Odası Başkanı Mustafa Düzyol, şöyle konuştu: "İşçi Emeklileri Cemiyeti adlı bu dernek, devletin kurumu SGK’yı da kullanarak, bir kuruşta devlete vergi vermeden ticaret yapıyor. Emeklilere taksitli kömür satışı yaparak Türkiye çapında örgütlenen bu dernek, emeklilere piyasa koşullarının üzerinde kömür satışı gerçekleştirirken, hiçbir ticari risk almıyor, devlete de tek bir kuruş vergi ödemiyor. Taksitli kömür almak için bu derneğe üye olan emekli, aynı zamanda kömür taksitlerinin emekli maaşından kesilmesi için imza veriyor. Yasalarımıza göre hiçbir emeklinin maaşından böyle bir kesintinin yapılması söz konusu bile olamaz. Fakat, bu dernek emeklilere sattığı kömürleri isim isim listeledikten sonra, müteahhit bir firma üzerinden dağıtımını gerçekleştiriyor. SGK’nın yaptığı kömür taksiti kesintilerinin ödenmesini de müteahhitlerin isimlerine yaptığı yönlendirmelerle gerçekleştiriyor. SGK, İşçi Emeklileri Cemiyeti derneğine adeta veznedarlık görevi yapıyor.”

Ortada ne risk var ne vergi var!

İşçi Emeklileri Cemiyeti’nin yıllardır bu faaliyetini SGK’yı yönlendirerek sürdüğünü belirten Düzyol, “Bu işin içinde çok büyük rant dönüyor. Emeklilere piyasa koşullarının üzerinden kömür tedarik ediliyor. Paralar aylar öncesinden kesiliyor. Dernek yaz aylarında emeklinin maaşından taksit taksit keserek, kış ayında dağıtacağı kömürün parasını peşin almış oluyor. Dağıtımını istediği müteahhit firmaya yaptırtarak, hiçbir şekilde vergi ödemekle yüzü yüz kalmıyor. Tahsilatını da SGK’ya yaptırıyor! Peki, dernek nasıl para kazanıyor? Dernek kayıt dışı para mı kazanıyor? Dernek, SGK’dan müteahhittin hesabına kömürünün tonunu kaç paradan gönderilmesini sağlıyor? Dernek, müteahhitti kömürü nereden ve kaç paraya alması için yönlendiriyor? Müteahhit emekliye dağıttığı tüm kömürleri faturalandırıyor mu? Emekliler derneğe sadece kömür almak için üye oluyorlar. Dernek kayıtlarında sadece üyelik aidatları mı yer alıyor? Dernek kömür dağıtımı işinden para kazanmıyorsa; yüzlerce şubesinin kirasını, elektrik ve su paralarını, sarf malzemelerini nasıl karşılıyor? Dernek emeklilere kömür tedarikinin dışında başka bir işlerle de uğraşıyor mu? Dernek genel merkez yöneticileri neden periyodik bir sırayla sürekli değiştiriliyor?” diye ordu..

SGK, Derneğin ağzıyla konuşuyor!


Yıllardır İşçi Emeklileri Cemiyeti derneği tarafından kömür satıcısı esnafların mağdur edildiğini savunan Oda Başkanı Mustafa Düzyol, SGK’ayla yaptıkları yazışmalardan sonuç alamadıklarını söyledi. Düzyol, “SGK’ya açık açık durumu izah ediyoruz. Kalitesiz ve pahalı kömür satışına neden alet oluyorsunuz diye soruyoruz; verdikleri yanıt İşçi Emeklileri Cemiyeti’nin aldığı yönetim kurulu kararı doğrultusunda bilgi vermekten öteye geçmiyor. Derneğin Türkiye genelinde yüzde 35 dolaylarında şubesinin bulunduğunu, emekli, dul ve yetimler üzerinde yüzde 1’nin üzerinde örgütlü olduğunu belirten dayanaklarla SGK bize yanıt veriyor. Oysa biz SGK’ya illegal bir ticari faaliyetin içinde olduklarını, esnafımıza haksız rekabet koşulları hazırladıklarını belirtiyoruz. Dünyanın neresinde böylesine bir ticari faaliyet var? Malı özel sektör satıyor, tahsilatını devlet yapıyor, kazancını dernek yöneticileri cebine koyuyor! Maliye ve Ticaret Bakanlarımızı göreve davet ediyorum” dedi.

Genel Merkezi Ankara’da bulunan İşçi Emeklileri Cemiyeti derneğinden, onlarca değişik partilerden eski milletvekilinin “danışman” adı altında maaş aldığı belirtildi.

​ En son SGK’nın gönderdiği yazı, Cemiyet’in aldığı kararın kopyası gibi.


Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2015, 09:58
YORUM EKLE