Alexa

SİAD Expo, Türkiye’nin Ticarette yaptığı atılımlara İvme Kazandıracak

Durağan Belediye Başkanı Ahmet KILIÇASLAN, Erfelek Belediye Başkanı Mehmet UZUN, Sinoplu İş Adamları Fuarı’na destek verdiklerini ve katkı sağlayan ve emeği geçenlere ise teşekkür ettiklerini belirttiler.

SİAD Expo, Türkiye’nin Ticarette yaptığı atılımlara İvme Kazandıracak

SİAD Expo, Türkiye’nin ticarette yapmış olduğu atılımlara bir yeni ivme daha kazandıracak" ifarelerini kullanan Durağan Belediye Başkanı Ahmet KILIÇASLAN ve Erfelek Belediye Başkanı Mehmet UZUN, yaptıkları açıklamada İş Adamları Fuarı’na destek verdiklerini belirttiler.

Durağan Belediye Başkanı Ahmet KILIÇASLAN, Durağan ilçesinin kısa tarihçesini anlatarak şöyle dedi:

DURAĞAN TARİHÇESİ:

"Durağan ilçemiz adını kasabada bulunan bir handan almaktadır. Han, 1265 yılında Pervane oğulları zamanında, pervane Muiüddin Süleyman tarafından yaptırılmıştır. Han, uğrak ve durak(dinlenme)yeri olarak kullanılmıştır. Bu durum yıllarca sürmüş, yolcu ve halk dilinde bu hana DURAKHAN denilmiştir. Böylece de ilçemizin adı halk dilinde DURAĞAN şeklini alarak resmi kayıtlara geçmiştir. Durağan, tarihi ipek yolu üzerinde, yeşilin her tonunu sinesine toplamış, ormanlarla kaplı yaylaların ve tarihi kalıntıların bulunduğu bir ilçedir. Karadeniz Bölgesinin batı bölümünde yer alan Durağan, kuzeyinde Dikmen, Samsun iline bağlı Alaçam, doğusunda Alaçam-Vezirköprü batısında Saraydüzü - Boyabat ilçeleriyle komşudur. Merkez Nüfusu 7500, genel Nüfusu 20.000 köy sayısı 70’tir. Yüz ölçümü 910 Km, İl Merkezine uzaklığı 110 km’dir."

Düzenlenecek olan Sinoplu İş Adamları Fuarının İş Dünyasındaki temsilcilerimize ekonomik ve ticari anlamda çok önemli katkılar sağlayacağı kanaatinde olduğunu söyleyen Kılıçarslan, "Bu açıdan Türkiye ekonomisinin son yıllarda uluslararası ticarette yapmış olduğu atılımlara bir ivme daha kazandıracak olan Sinoplu İş Adamları Fuarı’na, katkı sağlayan ve emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ederim." dedi.

Erfelek Belediye Başkanı Mehmet UZUN, Erfelek ilçesinin kısa tarihçesini şu şekilde anlattı.

ERFELEK'İN TARİHÇESİ:

"Erfelek, Karasu Çayı İle İşkembe Çayı’nın (Kınık Deresi) birleştiği yerde kurulmuş olup il merkezine 28 km uzaklıkta küçük ve şirin bir ilçedir. Bu güne kadar sırasıyla Cuma Yanı, SalavatKarasu ve Erfelek isimlerini almıştır. İlçemize bağlı 46 köy bulunmaktadır. Merkez ilçe nüfusu 3564, köylerimizin toplam nüfusu ise 8485’dir.Toplam arazi yüzölçümü 410 km2 olan ilçemizin % 30’u tarıma elverişli arazi % 70’i ormanlık ve koruluk alanlarla kaplıdır. Karadenizin kıyılarının batı uzantı yolu üzerinde yer alan ilçemiz özellikle şehirleşme kültürü bakımından sıcak kanlı insanların oluşturduğu daha çok sahil kültürü olan bir ilçedir. Erfelek ilçesi turizm potansiyeli bakımından son derece zengin, yeşilin her tonunun mevcut olduğu doğa harikası bir ilçedir. Tatlıca Takım Şelaleleri, Kuz TepesiGebe Güney Yaylası, Çukur Yazı Yaylası başlıca doğal zenginliklerimizdir. "

Uzun açıklamasını şöyle devam ettirdi; Sinop’lu İş Adamlarımız tarafından düzenlenecek bu etkinliğin iş adamlarımıza ve ekonomimize ticari anlamda katkılar sağlayacağı kanaatinde olduğumu belirtmek isterim. Sinop’lu İş Adamları Fuarı’na katkı sağlayan ve emeği geçen tüm arkadaşlarımıza başarılar diliyor, teşekkür ediyorum.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2019, 00:16
YORUM EKLE