Sivaslı Türk Eğitimcileri Güneş'i unutmadı

Türk Eğitim Sen Sivas Şubesi Başkanı Nuri Eryıldız ve sendika yöneticileri, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle gazetecilerle bir araya geldi.

Yerel 10.01.2015, 15:26 10.01.2015, 15:37
Sivaslı Türk Eğitimcileri Güneş'i unutmadı
Türk Eğitim Sen Sivas Şubesi Başkanı Nuri Eryıldız ve sendika yöneticileri, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle gazetecilerle bir araya geldi.

Sendika yönetimi, programda şehit Gazeteci İsmail Güneş’i de unutmadı.

Sendika yönetimi, günün anısına Güneş’in, fotoğrafını çerçeveleterek, masanın önüne koydu.

Gazetecilerle sosyal tesislerde düzenlenen programda bir araya gelen Sendika Başkanı Eryıldız, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı. Gazeteciliğin zor ve fedakârlık isteyen bir meslek olduğuna vurgu yapan Başkan Eryıldız şunları söyledi: "10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyoruz. Sizin hangi şartlar altında görev yaptığınızı biz ifade edecek değiliz, bunları en güzel sizler yaşıyorsunuz, bizim burada ifade edeceğimiz husus şu; elbette ki gece gündüz demeden, soğuk sıcak demeden, kar kış demeden toplumun bilinçlendirilmesi, topluma haber ulaştırılması adına, gazetecilik adına insanlara toplumun değer vermesi gerektiğini düşünüyoruz. 10 Ocak’la sınırlı kalmayan gazetecilerin değerinin bilindiği, özellikle kalemini ve düşüncesini satmayan insanların bu ülke için ne kadar önemli olduğunun farkına varılır diye düşünüyorum. Bundan bahsetmişken ilimizin şehit gazetecisi İsmail Güneş’i tekrar rahmet ve minnetle anıyoruz."

'BİZ BORDRO YAKARKEN ONLAR KINA YAKSIN'

Memur ve emekli maaşlarında yapılan haksızlıklara da değinen Türk Eğitim Sen Şubesi Başkanı Eryıldız, isim vermeden Memur-Sen’i eleştirerek şöyle devam etti: "Biliyoruz ki 2015 yılına girdik, memur maaş zamları söz konusu 2014 ve 2015 yılı için malum sendikanın yaptığı toplu sözleşme ile tüm memurlarımız mağduriyet yaşamaktadır. 2014 yılı için net 123 liraya imza atanlar 2015 yılında yüzde 3+3 gibi bir rakamın altına imza atmışlardır. Biz ifade ediyoruz ki bu memurlar için bir kayıptır. Burada enflasyon farkı maddesi dahi mücadelesi verilmemiş unutulmuştur. Bu memurun resmen masada satılmasının dışında bir anlama gelmez. Emeklilerimize ise 2015 yılı ile birlikte çok gülünç bir rakam 24 lira gibi bir zamma reva görülmüştür. Bununla ilgili biz 6 Aralık’ta Kamu-Sen’e bağlı tüm şubeler Ankara’da bir eylem yaptık. 15 Ocak’ta da yine bordro yakma eylemi yapacağız. Biz de şunu ifade ediyoruz; biz memurların hakkının gasp edilmesi konusunda bu mücadeleyi verirken memuru masada unutup o cüzi fiyatlarla sözde toplu sözleşme imzaladığını sanan sendikanın da herhalde biz bordro yakma eylemi yaparken onların da kına yakma eylemi yapması gerekir diye düşünüyoruz."

'İMZALARI VALİ Mİ ATIYOR YOKSA BAŞKALARI MI?'

Müdür ve müdür yardımcılığı atamaları hakkında tepkisini de dile getiren Eryıldız, Vali Alim Barut’u da eleştirdi. Vali Alim Barut’u defalarca göreve davet etmelerine rağmen bir sonuç alamadıklarını kaydeden Nuri Eryıldız şunları söyledi: "Yıllardır eğitimde ve diğer kurumlarda yaşanan siyasallaşma eğitimin en alt kademelerine kadar indirildi. Okul müdürlüğü ve müdür yardımcılığı görevlendirilmeleri 2014’te çıkan bir yasa ile sona erdirildi. Geçtiğimiz hafta da Milli Eğitim Müdürlüğü’nde müdür yardımcılığı görevlendirilmeleri yapıldı. O yapılan Milli Eğitim Müdür Yardımcılığındaki adaletsizlikler ve haksızlıklar müdür görevlendirilmesindeki yapılan adaletsizlikleri ve haksızlıkları adata bize arattı. Düşünün ki kendi atadıkları müdürlere bile dikte yapma noktasına geldiler. Yaptığımız basın açıklamalarında Sayın Valimize sorduk, ilimizde adaletsizliklerin yaşandığı şeklinde ifadelerde bulunduk. Ama ne gariptir ki Sayın Valimiz bu adaletsizlikler nedir, hangi haksızlıklar, hangi hukuksuzluklar yaşanıyor gibi hiçbir açıklama ifade ya da girişimde bulunmadı. Toplumda bu kadar haksızlığın adaletsizliğin ve siyasallaşmanın olması hiç hoş sonuçlar doğurmayacaktır. Defalarca göreve davet etmemize rağmen ilimiz valisi bunu hiç üzerine alınmadı. Biz bu günden sonra ilimizi yöneten bu rezalet, bu haksız uygulamalar altına imza atan bir valimiz var mıdır? Yoksa valimiz yerine bu imzaları bir başkası mı atıyor? Bunu da hayretle karşılıyoruz."

Türk- Eğitim-Sen Şube Başkanı Eryıldız, milletvekili Mehmet Metiner'in cuma namazlarında okunan 'Akrabalarınızı gözetin...' ayetini torpil iddiaları için kullanmasını Müftülüğe yazılı olarak sorduklarını da sözlerine ekledi.

Programa Kamu-Sen İl Temsilcisi Nurullah Albayrak, Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Hamza Binici, Hakikat Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Aydın Deliktaş, Memleket Gazetesi Yazı İşleri Kemal Çağlayan ve Sivas’ta görev basın mensupları katıldı. 
Yorumlar (0)