Somuncu Baba Müzesi Yılın İlk 6 Ayında 50 Bin Ziyaretçi Ağırladı

Somuncu Baba’nın külliyesi ilk 6 ay içinde 50 Bin kişi ziyaret etti. Ziyaretçiler arasında yabancı turistler de yer alıyor.

Yerel 13.09.2021, 14:10 13.09.2021, 14:35
Somuncu Baba Müzesi Yılın İlk 6 Ayında 50 Bin Ziyaretçi Ağırladı

Mutasavvıf Alim Şeyh Hamidi Veli diğer adıyla Somuncu Baba’nın külliyesini ilk 6 ay içinde 50 Bin kişi ziyaret etti. Osmanlı’nın kuruluş yıllarında Anadolu’da yetişen Somuncu Baba’nın külliyesini ziyaret edenler arasında yabancı turistler de yer alıyor.

Ervah Kabristanlığı içerisinde Somuncu Baba’nın türbesi yakınlarında bulunan Somuncu Baba Külliyesi, Türkiye’nin dört bir yanından ziyaretçi akınına uğruyor. Özellikle Aksaray Belediyesi tarafından yenilenen ve ziyarete açılan Somuncu Baba'nın hayatının anlatıldığı minyatür müzesi ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Somuncu Baba'nın müzesi Tarihi Kentler Birliği tarafından en iyi müze ödülü aldı. 

Şeyh Hamidi Veli Somuncu Baba’nın hayatı ve öğretilerinin araştırma konusu olduğunu söyleyen Aksaray Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Somuncu Baba, Hacı Bayram Veli’nin, Hacı Bayram Veli Akşemsettin’in, Akşemsettin ise Fatih Sultan Mehmet’in hocasıdır. Yani Somuncu Baba sadece yaşadığı döneme değil geleceğe de yön vermiştir.  Bizler, Somuncu Babanın hafızalarda daha kalıcı olmasını sağlamak için göreve geldiğimiz andan itibaren yaptığımız ilk işlerden biri de külliyemiz içerisindeki Somuncu Baba Müzesini yenilemek oldu. Müzemizde Somuncu Baba’nın hayatının en önemli kesitlerini birebir olarak minyatüre dönüştürdük ve ziyarete açtık. Külliyeye gelen kişiler müzeyi ziyaret ettiğinde Somuncu Baba’yı daha yakından tanıma fırsatı elde ediyor. Somuncu Babanın hayata bakış açısı, manevi dünyasını keşfediyor” 

Tüm dünyayı etkileyen salgına rağmen külliyeyi ziyaret eden kişi sayısında önemli derece düşüş yaşanmadığını belirten Başkan Dinçer, “Külliyemizi her gün yüzlerce kişi ziyaret ediyor. Salgın tedbirlerin devam ettiği 2021 yılının ilk 6 ayı içerisinde külliyemizde 50 bin ziyaretçiyi ağırladık. Ziyaretçiler arasında yabancı turistlerde bulunuyor” dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)