Alexa

STK'lar AKP’nin seçim propagandasına alet edildi

Milliyetçi Hareket Partisi Erzurum İl Başkanı Ahmet Anatepe, AK Parti’nin Erzurum’da STK’lara yönelik yaptırdığı temayül yoklamasını eleştirdi.

STK'lar AKP’nin seçim propagandasına alet edildi
banner327
 MHP Erzurum İl Başkanı Ahmet Anatepe, AK Parti’nin Erzurum’da STK’lara yönelik yaptırdığı temayül yoklamasını eleştirdi.

Anatepe, "AKP, sivil toplum kuruluşlarının temayülünü belirleme noktasında madem bu kadar istekliydi, oylama sonuçlarını aynı günün akşamında Erzurum’da açıklasaydı." dedi.


AK Parti’nin STK’lara yönelik yaptırdığı temayül yoklaması, tartışma konusu olmaya devam ediyor. MHP Erzurum İl Başkanı Ahmet Anatepe, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, geçmişte verdiği temayül sınavlarıyla hep sınıfta kalan AK Parti’nin, STK’ları da işin içerisine dahil ederek yeni bir temayül yoklaması yaptırmış olmasının tam bir kara mizah örneği olduğunu dile getirdi. Anatepe, "Kendi parti tabanının dahi görüşünü ve önerisini dikkate almayan bir parti, kalkıyor aday belirleme sürecine üstelik siyaset üstü yapılanmalar olmalarına rağmen STK’ları da dahil ediyor. Ve bu girişimin adını da, ‘katılımcı demokrasi’ koyuyor. Siyasette böyle bir pişkinlik örneği daha yoktur." ifadelerini kullandı.

'ŞEHİRLE VE STK’LARLA DALGA GEÇİLMİŞTİR'

MHP Erzurum İl Başkanı Anatepe, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Şehirlerde ortak akıl ve vicdanların ifadesi olan STK’ların şehirlerin siyasi profillerinin oluşturulmasında elbette aktif rol almaları gerekir. Ancak bunun çok daha farklı, üstelik ahlaki yol ve yöntemleri vardır. Örneğin en basitinden istişare denilen bir mekanizma vardır, bunu da kullanabilirsiniz. Fakat siz siyaset üstü yapılanmalar olan STK’ların yöneticilerinin ellerine oy pusulaları vererek, bunu bir siyasi şölene dönüştürürseniz, hem şehirle ve hem de şehirdeki STK’larla dalga geçmiş olursunuz. İşte AKP Erzurum’da bunu yapmıştır. AKP, sözde temayül yoklaması ile STK’ları birer yandaş kuruluş haline dönüştürmekle kalmamış, kamuoyuna da bu şekilde görüntü vermiştir. İlaveten sonuçların açıklanmayıp, oy pusulalarının doğrudan Ankara’ya gönderilmiş olması ise, başla başına bir komedidir, STK’larla alay edildiğinin en somut göstergesidir. Bu ifadeyi kullanmak bizi de çok üzüyor ama maalesef STK’lar AKP’nin seçim propagandasına alet edilmişlerdir."
Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2015, 23:52
YORUM EKLE