Tarme Belediye Başkanı Yolsuzluk İddialarına Cevap Vermelidir

Cumhuriyet Halk Partisi Terme İlçe Başkanı İbrahim Yavuz, Terme Belediyesi yöneticilerinin rüşvet ve yolsuzluk iddiaları üzerine yaptıkları açıklamanın cevap değeri kazanmadığı gibi kamuoyunu aydınlatıcı bir bilgi de barındırmadığını belirtti.

Yerel 04.01.2021, 15:36 04.01.2021, 16:51
Tarme Belediye Başkanı Yolsuzluk İddialarına Cevap Vermelidir

"Terme Belediyesi yöneticilerinin rüşvet ve yolsuzluk iddiaları için belediye adına yaptıkları açıklama cevap değeri kazanmadığı gibi kamuoyunu aydınlatıcı bir bilgi de barındırmıyor" ifadelerine yer veren Cumhuriyet Halk Partisi Terme İlçe Başkanı İbrahim YavuzTerme Belediyesi resmi bir kurum olduğunu hedef gösterilememeyeceğini, cevap vermesi gereken kurum değil belediye başkanı olduğunu belirtti.

Terme Belediyesi'nin “hedef gösterilerek haber yapılan asılsız iddialar” olarak nitelendirilip yapılan açıklamada sanki orta bir skandal yokmuş gibi adı geçen şahsın işe giriş-çıkış tarihlerini vermek kamuoyunun sorularına cevap olmadığını belirten Yavuz, Ayrıca “...iddia edilen zimmet- senet iddiaları ile ilgili kurumumuza ulaştırılmış herhangi bir bilgi, belge veya beyan bulunmamaktadır.” diye açıklama yaparak bu işin içinden çıkılabileceğinin düşünülmesi de ayrıca trajikomik bir durum olduğunu söyledi.

Terme Belediyesi resmi bir kurumdur, hedef gösterilemez. Hedefte olan kurumun koltuklarında oturan sorumlularıdır ve cevap vermesi gereken de kurum değil belediye başkanıdır.

Kamuoyunun beklediği sorular hala cevap bulmadığını belirten CHPli Yavuz açıklamasını şöyle devam ettirdi:

"Belediye Başkanı’nın çıkıp konuyu o zamanda yaşananları eğrisiyle, doğrusuyla anlatmalıdır ki Terme’yi, Terme halkını ve Terme Belediyesi’ni ilgilendiren böyle bir sorunu bir an önce açıklığa kavuşturmalıdır. Böyle bir yolsuzluk var ise  “Görmedim, Duymadım, Bilmiyorum” u oynayamazsınız gereği ne ise yapmalı, soruşturulması başlatılıp, arkasında kimlerin olduğuna varıncaya kadar aydınlatmalısınız. Yoksa bu zamana kadar tatmin edici bir cevap veremeyişinizin başka bir nedenimi var?

Burada bir “Terme” adı var ve temizlenmelidir! 

Önceki dönem Belediye Başkanı Şenol Kul’un da açıklamaları yersiz ve yetersizdir.  Konuyu Mustafa Demir’e ve Ali Kılıç’a ilettim demenin bir geçerliliği yoktur, sonuçta söz uçuyor... Siz de zamanında sıkıntıları olduğunu düşündüğünüz ve Mustafa Demir'e önermediğiniz bu kişi hakkındaki şüphelerinizi soruşturma başlatarak gereğini yapabilir, şüphelerinizi giderebilirdiniz. Kaldı ki sizde bu kişiyi seçimden hemen önce 15 Şubat 2019 tarihinde Belediye Başkan Yardımcısı olarak atamışsınız…

Mustafa Demir 'e önermediğiniz birini seçimden önce neden başkan yardımcısı yaptınız ?

Bu atama sizin isteğinizle mi yoksa birilerin baskısıyla mı oldu ?

 Hangi bilgiye göre Mustafa Demir' e bu kişinin sıkıntıları var dediğiniz. O sıkıntılar neydi ?

Terme Belediye Başkanı Ali Kılıç, Terme halkının, emekçilerinin alacaklarından vazgeçtiği söylenen paraları zimmetine geçirmeyecek kadar dürüst bir kişilik olduğuna inanıyor, hukukçu kimliği ile de bu sorunu çözeceğine inanmak istiyoruz.!

Diğer yandan kamuoyunda soruların cevapları bekleniyor.

Önceki dönem belediye başkanının yolsuzluk konusunda sizi uyardığı doğru mudur?

Eski muhasebe müdürünün zimmetine para geçirdiğini iddialarını biliyor muydunuz?

Biliyorsanız neden soruşturma başlatmayıp,  üstü kapalı kalmasını sağladınız?

İddiaları biliyorsanız bu kişinin Büyükşehire geçişine neden ve nasıl onay verdiniz?

Adı geçen kişinin Büyükşehir Belediyesine geçişine onay vermek için zimmetine geçirdiği iddia edilen paradan ödeme aldığınız iddaları doğru mu?

Aldıysanız bu paranın akıbeti nedir. Belediyenin kasasına girmiş midir?

Eğer konu hakkında bir fikriniz bilginiz yok ise çıkıp bunu da kamuoyuyla paylaşmanız gerekir. Susarak bir yere varamayacağınız gibi gün geçtikçe üzerinizde kuşkular artacak, Terme adının üzerinde ki itibarda azalacaktır. Unutmayın sizler Terme'yi temsil ediyorsunuz.

Yorumlar (0)