Tıp Fakültesi Akreditasyondan Vaz mı Geçti?

Samsun Akademik Elemanlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Şinasi UMUR, Tıp fakültesi Dekanlığına tıp kökenli olmayan Prof.Dr. Süleyman KAPLAN'ın atanmasına tepki gösterdi.

Yerel 15.08.2015, 18:23 15.08.2015, 18:48
Tıp Fakültesi Akreditasyondan Vaz mı Geçti?

Samsun Akademik Elemanlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Şinasi UMUR, Tıp fakültesi Dekanlığına tıp kökenli olmayan Prof.Dr. Süleyman KAPLAN'ın atanmasına tepki göstererek:'Tıp fakültesi Rektörümüze soruyoruz, acaba akreditasyondan vaz mı geçildi?'dedi.

Prof.Dr. Şinasi UMUR'un basın açıklaması şayle:

Geçtiğimiz günlerde YÖK tarafından ve OMÜ Rektörlüğü tarafından OMÜTF’ne atanan Dekan Prof.Dr. Süleyman Kaplan’nın tıp Fakültesi mezunu omadığı halde OMÜTFÜ lkemizde son yıllarda keyfi yönetim anlayışı tüm kurumlara yansımış ve üniversitemizde de akredistasyon kriterlerinin 4.maddesine aykırı şekilde, yıllardır harcanan onca emek ve para yok sayılarak, Tıp fakültesi Dekanlığına tıp kökenli olmayan
Prof.Dr. Süleyman KAPLAN atanmıştır. Rektörümüze soruyoruz, acaba akreditasyondan vaz mı geçildi?

Benzer şekilde öğretim üyesi atamalarında liyakate önem verilmediği, alan özelliklerine uygun olmayan atamalar yapıldığı, atamalarda önceliğin yandaş ve akrabalık olduğu öne sürülmektedir. Kadro atamalarında da ayrım yapıldığı, bazı insanların unvanı alır almaz atandığı halde, bazılarının yıllarca bekletildiği, hatta bu nedenle davalar açıldığı öne sürülmektedir. Akademisyenler arasında bilimsel olmayan ölçütlere göre ayrım yapmak ve özlük hakları açısından mağduriyete yol açmak etik açıdan doğru mudur?

İlkokulda sınıf öğretmeni olmak için bile alan diploması gerekirken, meslek eğitimi veren üniversitemizdeki bölümlere alan dışı öğretim üyeleri atamalarını etik buluyor musunuz?

Bunun yanında, yönetim kademesinde yer alanların yakınları için özel kadrolar açtırdıkları öne sürülmektedir. Bu konuda basında yer alan son habere göre Tıp Fakültesi Dekanlığına atanan Prof.Dr. Süleyman KAPLAN’ın kendi bölümünde kızının özelliklerini tarif eden kadro açtırdığı iddia edilmiş ve bu haber henüz yalanlanmamıştır

Bir başka sorun Tıp Fakültesi Dekanlık Binası ana girişinin, protokol kapısı olduğu öne sürülerek kapatılmasıdır. Nasrettin Hoca Türbesinde olduğu gibi etrafında onlarca giriş kapısı bulunan bir binanın ana kapısının öğretim üyelerinim kayıtlı giriş yapmak zorunda bırakılması etik açıdan doğru mudur?

Yukarıdaki belirtilen konularda Rektörümüzün kamuoyunu aydınlatmasını bekliyoruz.

Basına ve Kamuoyuna saygıyla duyulur.

Yorumlar (0)
banner442