Tok, kurban bayramı mesajında birlik vurgusu yaptı

İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Millet olma şuurunun şekillendiği, kuvvetlendiği gün olan bayramların birlik ve beraberliğimizi daha da kuvvetlendirmesi temennisinde bulundu.

Yerel 23.09.2015, 14:07 23.09.2015, 14:11
Tok, kurban bayramı mesajında birlik vurgusu yaptı
Ülke olarak bugünlerde daha fazla birbirimize kenetlenmemiz gerektiğine vurgu yapan Başkan Tok, “ Kızıllığında ısındığımız, gölgesine sığındığımız ay yıldızlı bayrak etrafında milletçe birlik ve kardeşliğimizi perçinlemeliyiz” dedi.

Kurban bayramı dolayısıyla mesaj yayınlayan İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Millet olma şuurunun şekillendiği, kuvvetlendiği gün olan bayramların birlik ve beraberliğimizi daha da kuvvetlendirmesi temennisinde bulundu.


Kurbanı, cömertlik, paylaşma, dayanışma ve yoksulların sevindirilmesi olarak nitelendiren Başkan Erdoğan Tok, “ Bizleri birbirimize yakınlaştıran, sevgi ve dostluk bağlarımızı güçlendiren Kurban bayramına bir kez daha kavuşmanın büyük mutluluğunu yaşıyoruz. Kurban bayramı Hac vazifesini ifa etmek için mukaddes beldelerde bulunan hacılarımız başta olmak üzere bütün milletimize, bütün insanlığa hayırlı olsun” dedi.

Tok verdiği mesajda şu ifadelere yer verdi;

“ Kurban ibadetinin Müslüman toplumların belirli simgesi ve şiarı sayıla gelen ibadetlerden biri olarak dini-sosyal hayatımızda her zaman önemli bir yer işgal etmiştir. Bizlere, Hz. İbrahim ve Hz. İsmail’in sadakat ve teslimiyetini hatırlatan Kurban ibadeti, bir yandan kişinin Allah’a yakınlaşmasını simgelerken, diğer yandan toplumda kardeşlik, dayanışma ve yardımlaşma bilincinin gelişmesine, sevgi ve dostluğun yaygınlaşmasına zemin hazırlar. Kurban bayramı bizlere, ibadetlerin Allah’a bağlılığı simgelediğini, elimizdeki malın ve gönlümüzdeki sevginin paylaştıkça çoğalacağını, kestiğimiz kurbanların et veya kanının değil, bizim takvamızın Allah’a ulaşacağını öğreten müstesna zaman dilimlerindendir. Milli ve dini duyguların, inançların, örf ve adetlerin uygulanıp sergilendiği, bir toplumda millet olma şuurunun şekillendiği, kuvvetlendiği gün olan bayramlar, barışmaktır, kucaklaşmaktır, yardımlaşmaktır. Bayramlar, paylaştıkça anlam kazanır. Bayramlar, bunun için vardır; zenginin yoksulu, varlık sahibinin ihtiyaç sahibini, hayırseverlerin yetimleri sevindirmesi için bir fırsattır bayramlar, bunu böyle anlamalı, böyle kabul etmeliyiz. Rabbime, kendisine sunulan tüm kurbanları makbul buyurması; kurbanları, hem zat-ı Celal’ine, hem de birbirimize yakınlaşmamız için bir vesile, bir vasıta kılması için dua ediyor; bu duygular içinde bütün vatandaşlarımızın ve İslam âleminin mübarek Kurban Bayramı’nı kutluyorum. Kardeşliğimizi daha da güçlendiren bu güzel bayram coşkusunun ülkemize, milletimize, İslam âlemine, tüm insanlığa hayırlar getirmesini Allah’tan temenni ediyorum.


Yorumlar (0)