Türk Ocakları '12 Eylül'ü Masaya yatırdı

Türk Ocakları Samsun Şubesi tarafından 12 Eylül’ün yıldönümünde “12 Eylül Kafesinde Türk Milliyetçileri” konulu konferans düzenlendi.

Yerel 14.09.2015, 12:01 14.09.2015, 12:29
Türk Ocakları '12 Eylül'ü Masaya yatırdı

'12 Eylül’de devlet eliyle uygulanan işkencelerin Türk milliyetçilerinde devlet kavramına yönelik sorgulamaları beraberinde getirdi'

Türk Ocakları Samsun Şubesi tarafından 12 Eylül’ün yıldönümünde “12 Eylül Kafesinde Türk Milliyetçileri” konulu konferans düzenlendi.

Dr. Lütfü Şahsuvaroğlu’nun verdiği konferansın açılış konuşmasını şube başkanı Doç. Dr. Serkan Şen yaptı. Şen, konuşmasında şunları kaydetti “12 Eylül bütün Türk milleti gibi milliyetçilerin hafızasında da derin izler bırakmıştır. Bu hafızanın tecrübe olarak gelecek nesillere aktarılması gerekir. Türk demokrasisinin bu kırılma noktası siyaset tarihimiz kadar tek tek bireyler üzerinde de dönüşümlere yol açmıştır. 12 Eylül’ün yol açtığı dönüşümün tüm cepheleriyle ele alınması fikir hayatımız için son derce önemlidir”. Ardından 2 Ekim’de gösterime girecek olan Kafes filminin senaristlerinden gazeteci-yazar Lütfü Şahsuvaroğlu söz aldı.

Şahsuvaroğlu “Bugüne dek 12 Eylül’ün tek yanlı yorumlanmasından ortaya çıkan bir sinema kültürü olduğunu, bunun Kafes filmi ile sona ereceğini kaydetti. Toplumların sanat, edebiyat ve sinema ile kimliklerini geleceğe taşıyabileceklerini vurgulayan Şahsuvaroğlu bütün bunların hisseden yürekler sayesinde gerçekleşebileceğini, Türk milletinin his dünyasının Orta Asya’dan getirdiği mayanın Anadolu coğrafyasında yoğrulması neticesinde şekillendiğini ifade etti.


12 Eylül’de devlet eliyle uygulanan işkencelerin Türk milliyetçilerinde devlet kavramına yönelik sorgulamaları beraberinde getirdiğini dile getiren konuşmacı ihtilali yapanların gençleri cinsellik ve sporla sınırlandırılmış bir ufka mahkum etmeyi planladıklarını, bu planın

uygulamaya geçirilmesine adına alınan tedbirlerin günümüzde gerek siyasi gerekse gündelik hayatımızda önemli sorunları tetiklediğini kaydetti. Konferans sonrasında Lütfü Şahsuvaroğlu’na Samsun Türk Ocağı başkanı Doç. Dr. Serkan Şen tarafından plaket takdim edildi.

Yorumlar (0)