Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası kutlu olsun

Yerli Malı Haftası I. Dünya Savaşı sonrası oluşan ekonomik darboğazın ardından yabancı ülkelere para akışının önünün kesilmesi ve toplumsal tutum bilincinin oluşması amaçlamıştır.

Yerel 16.12.2020, 11:16 16.12.2020, 11:34
Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası kutlu olsun

Kent Konseyi Kadın Meclisi Başakanı Neşe Kangüleç, Yerli Malı Haftası nedeniyle yazılı basın açıklamasında şunları söyledi:

1946 yılından beri kutlamakta olduğumuz Yerli Malı Haftası I. Dünya Savaşı sonrası oluşan ekonomik darboğazın ardından yabancı ülkelere para akışının önünün kesilmesi ve toplumsal tutum bilincinin oluşması amaçlamıştır.

Bu amaçla Atatürk başkanlığında, 1923 yılında İzmir İktisat Kongresinde yurdun bağımsızlığının korunması, yerli mallar üretilmesi ve kullanılması kararlaştırılmıştır. Dönemin başbakanı İsmet İnönü 12 Aralık 1929 tarihinde TBMM’de bir konuşma yaptı. Konuşmasında ulusal ekonomi, yerli malı ve tutumlu olma konularını anlattı.

Haftanın amacı, yerli tüketimin bilinçli olarak artmasıdır. Bu hafta İnsanların parasını, malını, eşyalarını, zamanını ve sağlığını gerektirdiği gibi korumak ve dikkatli kullanmasına teşvik etmek,

İhtiyaçlara harcandıktan sonra artakalan para ile yatırım yapmanın önemi üzerinde durulur. Tüketilecek ürünlerin ülkede üretilen ürünlerden seçilmesinin gerekliliği anlatılır. Bu şekilde ülkenin zenginliklerinin artması amaçlanmaktadır.

Bizler de Atakum Kent Konseyi Kadın Meclisi olarak ATATÜRK’ÜN bizlere öğrettiği gibi çocuklarımıza bu günü hatırlatmak adına üyelerimiz arasında topladığımız para ile içeriğinde vatanımız topraklarında yetiştirilmiş olan meyve, çerez ve atıştırmalıklardan 20 adet koliyi tesbit ettiğimiz ihtiyaç sahibi ve çocuklu ailelere hediye etmek üzere hazırladık.Çocuklarımıza afiyet olsun diyoruz.

Sevgilerimizle

Yorumlar (0)
parçalı az bulutlu