Ülkücüler Uygur Türklerine yapılan zulme tepki gösterdi

Denizli Ülkü Ocakları Başkanı Hüseyin Ülgen, Uygur Türklerine Komünist Çin yönetiminin uyguladığı zulme tepki gösterdi.

Yerel 26.06.2015, 23:35 26.06.2015, 23:44
Ülkücüler Uygur Türklerine yapılan zulme tepki gösterdi

Denizli Ülkü Ocakları Başkanı Hüseyin Ülgen, Çin’in Şincan Uygur özerk bölgesinde yaşayan Uygur Türklerine Komünist Çin yönetiminin uyguladığı zulme tepki gösterdi.


Çin’in işgali altındaki Doğu Türkistan’da uzun yıllardan beri zulmün devam ettiğini, Müslüman Uygur Türklerinin bölgede yaşam mücadelesi verdiğini belirten Ülgen, “Bu mücadelenin bir tarafında, asimilasyon politikalarına karşı kendi vatanlarında milli kimliklerini ve dini değerlerini muhafaza etmeye çalışan soydaşlarımız, diğer tarafta Doğu Türkistan’ın demografik yapısını değiştirmek için her türlü vahşeti reva gören zalim Çin bulunmaktadır. Modern dünyanın gözleri önünde Uygur Türklerine sistematik olarak işkence edilmekte, söz konusu Doğu Türkistan olduğunda İnsan Hakları Beyannameleri herhangi bir hüküm teşkil etmemektedir." dedi.

Özellikle Ramazan ayında Uygur Türklerinin tüm değerlerinin hedef alındığını aktaran Hüseyin Ülgen, "Sözde demokrasi havarileri, özlerindeki 'haçlı' ruhunu bu zulme karşı sessiz kalarak ortaya koymaktadırlar. İçersinde bulunduğumuz bu Ramazan ayında da tablo değişmemiş ve aynı senaryo bir kez daha uygulamaya konulmuştur. Müslüman Türk olmayı başlı başına bir tehdit ve suç sayan Çin, Uygur gençlerini sorgusuz sualsiz gözaltına almakta ve bu gözaltılar ya idam ya da işkence sonucunda katliamla sonuçlanmaktadır. Her Ramazan Ayı’nda baskı ve sindirme politikalarına yenilerini ekleyen Çin, Uygur Türklerinin oruç tutmalarını engellemek için türlü zorluklar çıkarmaktadır." dedi.
Yorumlar (0)
15°
parçalı bulutlu