Ümit Taydaş: Hocalı Katliamında İnsanlık Neredeydi?

Türkiye Harp Malûlü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Manisa Şubesi Başkanı Ümit Taydaş, Ermenilerce yapılan katliamda resmi rakamlar 613 kişi dese de, esas 1.300 Azeri katledilmiştir."dedi.

Yerel 25.02.2018, 21:32 25.02.2018, 21:52
Ümit Taydaş: Hocalı Katliamında İnsanlık Neredeydi?

Ümit Taydaş yaptığı yazılı basın açıklamasında; "Azerilere yapılan bunca işkence, katliamın ve vahşetin ta kendisi değil miydi? Hocalı Katliamında insanlık neredeydi? BM uzantısında Batı neredeydi? Niçin hiçbirisi tepki göstermedi? Ağızlarını bıçak açmıyordu. Şimdilerde tüm dünya birlik olmuşçasına Ermenilere sözde soykırım yapıldığı cümlesini hep birden haykırır oldu." dedi.

Türkiye Harp Malûlü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Manisa Şubesi Başkanı Ümit Taydaş, "Ermenilere sözde soykırım yapılmıştır naraları atacağınıza, tarihi tarihçilerden dinleyerek öğrenin. Sizin duymak istediğiniz gibi tarih şekillenemez." diyerek şu açıklamalarda bulundu:

Batılı Devletler ve BM yaşananlara seyirci kalmış...

Ermeniler gözünü Azerbaycan topraklarına dikmişti. Yukarı Karabağ bölgesinin stratejik öneme haiz olan Hocalı Köyü, askeri hedefleri halindeydi. Karabağ’ın tek havaalanı da Hocalı’da bulunmaktaydı. Ermeniler, 1991 Ekimden itibaren Hocalı Köyünü ablukaya almışlardı. Karayolunu ulaşıma kapattıktan sonra havayolunun da kullanılmasını engellediler. Azeriler adeta ölüme yaklaşıyorlardı.1992 Ocak ayından itibaren elektrikleri de yoktu artık. Adım adım amaçlarına ilerleyen Ermeniler ablukayı daraltıp, Hocalı’yı ağır toplarla vurmaya başladılar. Tüm bölge halkının yani Azeri kardeşlerimizin silahları av tüfekleri de dâhil olmak üzere, Ermenilerce toplandı. Ruslar inkâr etse de onlara ait 366. Alayın yardımıyla Ermeniler, 1992 yılının 25 Şubatı 26 Şubata bağlayan gecesi Hocalı Köyünde katliama başlamışlardı. Yaşananlar vahşet ötesiydi. Gözü dönmüş Ermeniler; yaşlıların yüzlerini jiletleyip, bebeklerin kafa derilerini yüzmüşlerdi. Kardeşlerimizin çeşitli uzuvları kesilip, gözleri oyulmuştu. Hamile kadınlar ve çocuklar da vahşeti en ağır şekilde yaşamışlardı. Hocalı ile Agdam arası cesetlerden geçilmiyordu. Ermenilerce yapılan katliamda resmi rakamlar 613 kişi dese de, esas 1.300 Azeri katledilmiştir.1.000 yaralı bulunmakla beraber 700 çocuk annesiz ve babasız kalmıştır. Katliam dünya gündeminden 4 gün boyunca gizlendi. Batılı Devletler ve BM yaşananlara seyirci kalmış, Ermenilerin yaptıklarına tepki bile göstermemişti. Azerilere yapılan bunca işkence, katliamın ve vahşetin ta kendisi değil miydi? Hocalı Katliamında insanlık neredeydi? BM uzantısında Batı neredeydi? Niçin hiçbirisi tepki göstermedi? Ağızlarını bıçak açmıyordu. Şimdilerde tüm dünya birlik olmuşçasına Ermenilere sözde soykırım yapıldığı cümlesini hep birden haykırır oldu. Ne zaman bu ikiyüzlülüğü tam anlayıp ona göre davranırsak, ağırlığımız ortaya çıkacaktır diye düşünmekteyim. Sürekli yanlı hareket eden o devletler, konu sözde Ermeni soykırımı olunca aslan kesiliyorlar. Amaç, Türkiye’ye zarar vermek değil mi? Bu ne biçim anlayış? Bu ne biçim insanlık? Hayret ediyorum! Dünyaya demokrasi dersi vereceğinize biraz kendiniz insanlıktan nasibinizi alın. Demokrasi adı altında özgürlük vaat edeceğinize önce insan olmayı öğrenin. Ermenilere sözde soykırım yapılmıştır naraları atacağınıza, tarihi tarihçilerden dinleyerek öğrenin. Sizin duymak istediğiniz gibi tarih şekillenemez. 


Tarihin kanlı sayfalarında yer alan Hocalı Katliamı, Sayısız cana mal olmuş, yürekleri derinden yakmıştı. Acaba Fransız Parlamentosu bu konuda ne diyecek merak ediyorum. Gözü oyulan yaşlılar, karnı kesilen hamileler, derisi yüzülen bebekler, Ermenilerin yaptığı katliamın eseriydiler! Ermeni işkencesine maruz kalan Azeri kardeşlerimizin sesini duyan yoktu! Onları kaderlerine terk etmiş dünya devletleri umursamaz haldeydiler! Çünkü onlar adalet için değil, çıkarları için savaşırlar.

Yorumlar (0)