Üniversite Hocalığından Hayvan Üreticiliğine

Kayseri Erciyes Üniversitesi'nde öğretim üyeliği görevinden istifa ederek hayvan üreticiliği işine girdi.

Yerel 08.11.2015, 14:24
Üniversite Hocalığından Hayvan Üreticiliğine
Üniversite Hocalığını bırakan Bekir Nabi Göz isimli girişimci, hayvanları stresten korumak ve daha fazla süt elde etmek için hayvanlara Türk sanat müziği dinletiyor.

Üniversitede öğretim görevlisiyken babasının isteği üzerine görevinden istifa ederek Yozgat’ın Çandır ilçesinde hayvancılık yapmaya başlayan Bekir Nabi Göz (35), Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’na (TKDK) sundukları 2 milyon 221 bin lira tutarındaki projelerinin kabul edilmesi ile yüzde 65 hibe destekle büyükbaş hayvancılık işine girdiklerini söyledi.

YÜZDE 65 DESTEK ALDI

2 yıl görev yaptığı üniversite öğretim görevinden ayrıldığını ifade eden Bekir Nabi Göz, şunları kaydetti: “Bu işe girmemiz babamızın tecrübeleri ve bu sektöre yönlendirmesiyle oradaki görevimize son verdik, iktisat mezunu kardeşim Şahin Göz ile birlikte bu işe başladık. TKDK’nin sayesinde böyle bir yatırıma kalkıştık. Biz burada 2013 yılında Yozgat TKDK’ya müracaatta bulunduk. 2 milyon 221 bin lira değerindeki projemiz kabul oldu yüzde 65 hibe destek aldık. Bizde güzel bir tesis kurduk. 100’e yakın hayvanımız var. Günlük hayvan başına 22 litre civarında süt alıyoruz. Güzel bir yatırım oldu. TKDK’ya teşekkür ediyoruz. Üniversiteden ayrıldıktan sonra dauniversite hocaligindan hayvan ureticiligine buradaki işlerimizden de oldukça memnunum, gelecek vaat ettiğine inandığımı bir meslek. Türkiye Cumhuriyeti'ne bir katma değer sağlama hevesiyle bütün gücümüzle çalışıyoruz. Modern bir tesis kurduk, inşallah başarılı oluruz. Hayvanlara müzik dinletme ise bilimsel olarak kanıtlanmış bir konudur. Bizde bu doğrultuda müzik dinletmeyi tercih ediyoruz. Olumlu yönde artıları olduğunu düşünüyoruz. Müzik hayvanların stresinde muhakkak ki fark ediyor. Bu hayvanlar ilk geldiğinde bu ortama yabancılardı, bu süreci müzik ile daha hızlı atlattığımızı gözlemledik.” 

TKDK Yozgat İl Koordinatörü Selim Türker de Yozgat İl Koordinatörlüğü olarak kurumun açıldığı günden beri il genelinde 256 milyonluk yatırım yapıldığını söyledi. Türker, “Bu gibi işletme sayımız yüzlerce olacak. İlimizde süt üretimi artacak, hayvan sayısı artacak. Yozgat hayvancılıkta uzmanlaşmış bir kent haline gelecek. Biz vatandaşlarımızdan bize başvurmalarını, bizim desteklerimizden yararlanmalarını ve böyle modern tesisler sahip işletmeler sahibi olmalarını istiyoruz. Biz gereken desteği veriyoruz, yeter ki gelsinler.” diye konuştu. 
Yorumlar (0)