banner434

banner433

VİZYONER BELEDİYECİLİK ANLAYIŞI

Funda Altaş Şimşit’in sunuculuğunu yaptığı “Ordu’yu Yönetenler Programı”na katılan Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar, Göreve geldiği günden bu güne Fatsa’ya kazandırılan yatırım, hizmet ve projeleri anlattı.

Yerel 16.02.2022, 19:58
VİZYONER BELEDİYECİLİK ANLAYIŞI

Fatsa’nın 3 yılda  çok önemli kazanımlar elde ettiğini söyleyen Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar, Gündeme dair soruları yanıtlarken 35 aylık görev süresi içerisinde yaptıkları çalışmaları ve yapacakları yeni projelerden bahsetti.

VİZYONER BELEDİYECİLİK ANLAYIŞI

Fatsa’ya bugünkü kazanımlarının çok ötesinde bir ‘vizyon ve şehircilik’ anlayışıyla bakıyoruz. Şehirde sağladığımız siyasi birlik ve beraberlikle istişare kültürü ile hizmet yapıyoruz. Göreve geldiğimizde imkansızlıklarla borç yükü altında ezilen belediyemizi bugün güçlü ve disiplinli mali yapısıyla itibarlı bir kurum haline getirdik.

“FATSA’NIN ADININ GEÇTİĞİ HER YERDEYİZ”

Fatsa adının geçtiği her yerde kazanım elde etme konusunda canla başla çalışıyoruz. Şehre faydalı olan her girişimin, her oluşumun, merkezindeyiz. Fatsa’nın kronikleşmiş birçok sorununu çözüme kavuşturduk. Alt yapı noktasında Büyükşehir Belediyemizle ile birlikte sağladığımız güçlü koordinasyon ve uyumla birçok sorunu çözdük, çözmeye devam ediyoruz.

“FATSA YATIRIM VE KAZANIMLARLA ŞEHİRCİLİK ANLAMINDA GELİŞİYOR”

Fatsa’nın her sorunu kendi sorunumuz olarak görüyoruz. Fatsa’mızın cazibe merkezi olma  konusunda her türlü adımları atıyoruz. Ayazlı Mahallemizdeki vahşi çöp depolama alanı kapatarak şehrimizi çöpten ve çöp kokusundan kurtardık. OSKİ Genel Müdürlüğümüzü Fatsa’ya kazandırarak, şehrimizin alt yapı konusunda geri kalmışlığının, yapılan yatırımlardan yeteri kadar pay alamamasının da önüne geçtik. Yine Ayazlı Mahallemizde günlük 30 bin kişinin su ihtiyacını karşılayacak 3 bin m3 ‘lük su deposunu Fatsa’mıza kazandırdık. Fatsa’mızda yıllardır atıl durumda kalan eski ismi ile Çınar hastanesi yeni hizmet yapısıyla Toplum Sağlığı Hizmet Merkezi olarak yakın zamanda hizmet verecek.  Ağır Ceza Mahkemesi’nin kurulması Fatsa’mızın rütbe kazanmasının ve gelişmişliğinin göstergesidir.

FATSA OSB BÖLGEMİZİN EKONOMİSİNİN LOKOMOTİFİ

Toplam 41 fabrikanın yer aldığı Fatsa Organize Sanayi Bölgemizde yaklaşık 7 bin kişi istihdam edilmektedir. Fatsa Organize Sanayi Bölgemizde yıl sonu itibariyle mevcut yatırımların tamamlanması ile birlikte  istihdam hedefimiz 10 bin kişidir. OSB’mizden toplam 71 ülkeye ihracat yapılmaktadır. Organize Sanayi Bölgemizin doğal gaz  sorunun çözüme kavuşması ile firmalarımız üretimde yıllık 20 milyonluk tasarruf sağlamıştır. Doğal gazın ardından şimdi de yol ve trafik sorununu çözmek için kalıcı  çalışmalara başlanılmıştır. Bu kapsamda, Bolaman Irmağına 2. Köprü,  OSB yolu üzerinde ise altyapı, aydınlatma ve yayalaştırma çalışmaları yapılacaktır.

“ADALETLE VE ÖNCELİK SIRASINA GÖRE MAHALLERİMİZE HİZMET YAPTIK”

Kırsal hizmetler müdürlüğü olarak 3 yılda 230 km beton yol hizmeti gerçekleştirdik. Kırsal ve şehir merkezinde asırlık, konforlu standartı yüksek yollar yapıyoruz. Fen işleri müdürlüğü olarak, 3 yılda; 60 km yol açma ve genişletme çalışması, 26 bin 700 metre kare parke yol ve kaldırım,  45 km BSK Asfalt,  20 km sathı kaplama, 32 km beton yol,  38 km baskı beton kaldırım, 36 km yağmur suyu alt yapım işi yaptık.

FATSA KAPALI PAZAR  YERİ

Sakarya Caddesi Elekçi Deresi yanındaki yaklaşık 10 dönüm arazi üzerinde Fatsa’mıza modern kapalı pazar yeri inşa ediyoruz.  Çatısında kurulacak güneş enerji panel sistemi ile kendi enerjisini kendisi üretecek.  Çok kapsamlı ve modern bir şekilde inşa edilen Kapalı Pazar Yeri, 246 adet satış birimi yer alacak. 750 metrekarelik alanda peyzaj imalatları yapılarak içerisinde yürüyüş yolları, kamelya, oturma bankları, çöp kovaları ve 20 araçlık otopark bulunacak. Kapalı Pazar Yerimize taşkın koruma ve yaya köprüsü yapıyoruz. Bu yatırımlar olası bir sel sonrası, muhtemel taşkınları koruma altına alacağı gibi, Elekçi deremizin karşısında ikamet eden vatandaşlarımızın Kapalı Pazar yerine rahat ve kolay bir şekilde ulaşımını da sağlayacak.

KRİZ DÖNEMLERİNDE SÜRECİ DOĞRU POLİTİKALARLA GÜÇLÜ ŞEKİLDE YÖNETTİK

Sorumlu belediyecilik anlayışımızla kriz dönemlerindeki süreci, planlı, koordineli, sistematik ve rasyonel bir şekilde uyguladığımız doğru politikalarla güçlü bir şekilde yönettik. Cumhurbaşkanımızın önderliğinde pandemi sürecinde üzerimize düşenin fazlasını yaparak mücadele ettik. Biz pandemi ile mücadeleyi, kadim kültürümüz ve geleneklerimizden gelen komşuluk anlayışı ile yürüttük. 5 milyon maske üretip dağıttık.  Araç dezenfeksiyon ünitesini kurduk. Vefa Sosyal Destek Grubu ile ortaklaşa ciddi yardım projeleri yürüttük.  Karantinada kalan mahallerimizde C vitamini gıda destek paketini kapı-kapı dağıttık. Yardıma ihtiyacı olan tüm ailelerin neye ihtiyacı varsa karşıladık. Fatsa’mızda su kesintileri ile oluşan krizin önüne geçtik. Geçtiğimiz yaz ayında ülkemizin birçok yerinde başlayan orman yangınlarının söndürülmesine Acil Müdahale Ekiplerimizle destek verdik.

BÖLGEMİZDE HİBE PROJELERİYLE ÇOK SAYIDA KAYNAK ÜRETEN TEK BELEDİYEYİZ

Bölgede hibe projeleri ile kaynak oluşturan belediyecilik anlayışı ile hizmet üretiyoruz. İki hibe projesi kazandık. Bunlardan birisi Japon Türk ortaklığında uluslar arası hibe projesi.  Türkiye’de 730’dan fazla proje başvurusu içerisinden uygulanmasına karar verilen 10 proje içerisinde 6’ncı sırada yer alan Belediyemizin ‘Fatsa’da Kadınlar için Mesleki Eğitim Atölyesi Sağlanması Projesi’ belediye tarihinde kazanılan ilk uluslararası proje olma özelliği taşıyor. Yaklaşık 1 milyon TL’ye mal olan  projemiz kapsamında yıllık 300 kişi tekstil sektöründe iş sahibi yapacak. Diğeri de, SOGEP kapsamında DOKA kent mobilyaları üretim merkezi projesi. “Gençlerin Gücü, Fatsa’nın Gücü” başlıklı Kent Mobilyaları Üretim Merkezi projemizle Karadeniz Bölgesinde kent mobilyalarını seri olarak üreten tek belediye olacağız. Türkiye ve AB arasında şehir eşleştirme projesi kapsamında kardeş şehir oluşturma temeli altında çocuklarda doğa ve çevre bilincini oluşturmaya yönelik hazırlanan projenin toplam bütçesi 1.3 milyon TL’dir. %90 hibe olan proje hazırlık aşamasındadır. Almanya , Finlandiya, Avusturya ve Slovenya ile görüşmeler devam etmektedir. DOKAP’tan Çerkezler Tepesi projesi kapsamında yaklaşık 2 milyon 180 bin TL hibe değerlendirme aşamasında.  Hibe olarak değerlendirme aşamasında olan Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığının (DOKAP) mali destekleriyle Demas mevkii Uzunkum plajında yapılacak olan Karavan park projemiz, bölgemiz açısından kamp ve karavan turizmi için çok uygun bir lokasyon.  Projede, çevre düzenlemesi, karavan park ve dinlenme alanları, 220 voltluk elektrik tertibatı, piknik masası, çeşme ve oturma bankları, kafe ve yöresel ürünler  ile hediyelik eşyaların satışının yapıldığı merkez olacak.

“FATSA’MIZA,  ŞEHİRCİLİK, GENÇLİK, SPOR VE EĞİTİM YATIRIMLARINI KAZANDIRIYORUZ”

Fatsa’mız için şehircilik, gençlik, spor ve eğitim alanında  çok önemli müjdeler aldık. Evkaf Mahallesi’nde eski çöp alanı üzerine 100 dönümlük Millet Bahçesi ile birlikte yine Evkaf Mahallesi’nde 520 bin m2’lik alanda 500  hak sahibi vatandaşlarımızın uzun yıllardır umutla beklediği Kentsel Dönüşüm Projesi başlatılacak. Adliye Binası ve Selatin Camii ile birlikte birçok sosyal ve kültürel donatı alanları olacak. TOKİ Başkanlığımız, bu projenin imalatlarını gerçekleştirecek.  Gençlerimiz için İl tipi gençlik Merkezi, 500 seyirci kapasiteli sentetik çim saha, daha önceden belde olan mahallelerimizde basket sahası ve küçük halı sahalar olmak üzere 12 tane spor tesisimizin ve bir kapalı yarı olimpik yüzme havuzumun ihalesini yaptık. Yarı olimpik yüzme havuzumuzun temel hazırlığı ilgili çalışmalarımıza start verdik. Diğer tesislerimizin de çalışmalarına başladık. Yine,  Ordu ilimize 2022 yılında ayrılan 250 milyon liralık eğitim yatırımı bütçesi kapsamında; Fatsa ilçemizin; Ayazlı Mahallesi'ne 24 derslikli bir ortaokul, Dolunay Mahallesi'ne 24 derslikli bir ilkokul, Dolunay Mahallesi'ne 24 derslikli bir ortaokul, Kurtuluş Mahallesi'ne 16 derslikli bir İmam Hatip Ortaokulu, TOBB tarafından Dolunay 22 Derslikli Sağlık Meslek Lisesi yapılacak. Yine bunlara ilave olarak Ordu Üniversitesi Rektörlüğümüz ve İMEAK Deniz Ticaret Odası işbirliğiyle Deniz Bilimleri Fakültemize yaklaşık 5 Milyon TL bütçeye sahip Simülasyon Merkezi şehrimize kazandırılacak.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)