Alexa

Yargının bağımsızlığı için çalışacağız

Manisa Barosu Başkanı Ali Arslan, yargının bağımsızlığı ve hukukun üstünlüğü anlamında aktif bir çalışma ortaya koyacaklarını söyledi.

Yargının bağımsızlığı için çalışacağız
banner327
 Manisa Barosu Başkanı Ali Arslan, yargının bağımsızlığı ve hukukun üstünlüğü anlamında aktif bir çalışma ortaya koyacaklarını söyledi.

Baronun olağanüstü kongresinde başkan seçilen Arslan, mazbatasını aldı. Burada yaptığı açıklamada meslektaşlarının güven duyarak kendisini başkan seçtiklerini, bunun onurlu olduğu kadar zorlu bir görev olduğunu belirterek, “Hele hele bugünlerde Türkiye’de yaşanan hukuk sorunları, yargı sorunları ve avukatların yaşadığı sorunlar karşısında görevimin ne kadar zor olduğunun bilincindeyim. Önümüzdeki süreçte yargının bağımsızlığı ve hukukun üstünlüğü anlamında aktif bir çalışma ortaya koymamızın gerektiğinin farkındayım.” dedi.

Yargı bağımsız değilse avukata da gerek olmadığını dile getiren Baro Başkanı Arslan, “Yargı bağımsız değilse avukatın üstleneceği hiçbir sorumluluk olamaz. Hukukun üstünlüğü ve herkese eşit uygulanması anlamında mutlaka aktif şekilde görev almamız gerektiğini düşünüyorum. Tabii ki baro, bir meslek örgütüdür ama aynı zamanda da bir hukuk örgütüdür. Meslek örgütünün üzerine düşen sorumlulukları yerine getirecektir. Tabii avukatların durumlarının iyileştirilmesi, avukatlarla hakim ve savcılar arasındaki ilişkilerin düzenlenmesi, avukatların adliyedeki ortamlarının düzenlenmesi, avukatların özel hayatlarındaki yaşam koşullarının iyileştirmesi anlamında çalışmalarımız olacaktır ama hiçbir zaman dışa dönük çalışmadan da geri durmayacağımızı ifade ekmek isterim. Yani önümüzdeki süreçte aktif bir baroculuk yaşayacağız, aktif bir tavır ortaya koyacağız. Düşüncelerimizi her platformdab her ortamda açıklamaktan da çekinmeyeceğiz. İnşallah görev süremizin sonunda da yüzümüzün akıyla bu işten çıkmış oluruz.” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2015, 15:53
YORUM EKLE