Yeşil Yol protestosu Hemşin'e uzandı

Karadeniz Bölgesi’nde 8 ilin yaylalarını birbirine bağlayacak olan Yeşil Yol Projesi'ne tepkiler sürüyor.

Yerel 19.07.2015, 18:30 19.07.2015, 18:39
Yeşil Yol protestosu Hemşin'e uzandı

Rize’nin Hemşin ilçesinde bir araya gelen vatandaşlar yaylaları birbirine bağlayacak projeye karşı çıkarak, “Yola karşı değiliz ancak içinde iyi niyet barındırmayan Yeşil Yol Projesi'ne karşıyız” ifadeleri ile tepkilerini dile getirdi.


Çamlıhemşin ilçesinde Yeşil Yol Projesi'ne karşı çıkan vatandaşların iş makinelerini durdurmasının ardından tepkiler Hemşin ilçesine uzandı. İlçe merkezinde toplanan Hemşinliler ‘Samistal’ın sal taşı, Yeşil yolda karşı’, ‘Kafanguzi yol edeğim’ ve ‘Köy yollarını yapın' yazılı pankartlar açtı, ‘Yeşil yol istemiyoruz’ sloganları attı.

Hemşin halkı adına açıklama yapan Havva Akbin, yayla yaşantısının kültür mirasçıları olan Hemşinlilerin yüzyıllardır hayvancılıkla uğraşsın ya da uğraşmasın yayla kültürünü bugüne taşımış topluluklar olduğunu belirtti. Yöre insanı için tulum, horon, yayla kültürü ve doğal yaşamın vazgeçilmez olduğunu ifade eden Havva Akbin, “Bize bırakılan bu mirası gelecek nesiller aktarabilmek için yaylalarda varlık bulan yaşantımızı bozulmadan sürdürmeyi istemekteyiz. Bu amaçla günümüzde yoğun tartışmalara neden olan Yeşil Yol Projesi'nin yaylalarımızı talan edip bizi yaylalarımızdan uzaklaştıracağını düşünmekteyiz. Bizler yola karşı olan bireyler değiliz. Her yaylanın yolu olsun ve bu yolları kullanarak yaylalarımıza rahat bir şekilde ulaşmayı istemekteyiz. Bugün tüm yaylalara ulaşan yollar bulunmaktadır. Yıllardır bu yolların düzeltilmesi için çaba harcamaktayız. Yolların düzeltilmesi ile ilgili cevapsız kalırken şu an halktan uzak olarak planlanan Yeşil Yol Projesi'nin ne amaçla yapıldığını bilmekteyiz.” dedi.

Yaylalarda 40 turistik bölgede tesisler yapılarak turizm potansiyelinin artırılacağının öne sürüldüğünü anlatan Havva Akbin, “Yöre halkı bu tesislerde istihdamın artacağını düşünüyor. Ancak proje kapsamında yaylalarımıza yapılacak olan bu tesisler yatırımcılar tarafından paylaşılacaktır. Yöre halkına ise hiçbir fayda getirmeyecektir. Yüz yıllardır yaylada varlık bulan yaylacılara tapu bile verilmezken dış yatırımcıların bölgeye gelip konuşlanması hedeflenilmektedir. Böylece dağların gerçek sahibi yaylacılar yerlerinden edilecektir. Yol medeniyettir ancak bu yolun getirecekleri medeniyetimizin yok olması demektir. Tüm bu nedenlerden dolayı biz Yeşil Yol Projesi'ne karşıyız. Hemşinliler olarak karşı olmaya da devam edeceğiz. Farklı vaatlerde ya da projenin gizli kalan parçalarının açıklanamamasıyla yöre halkı yanlış bilgilendirilmekte ve yönlendirilmektedir. Bu projeyi bölgede savunanlar otel işletmecileridir. Halkın bir kısmı ise sadece yol yapılacağını düşündüğü için projeyi istemektedir. Proje bir talan projesidir. Turizmcilere peşkeş projesidir. Yöre halkını yaylalardan atma projesidir. Doğal yaşam ve doğal kaynakların bitirilme projesidir.” ifadelerini kullandı.

Havva Akbin şöyle devam etti: “Mevcut yayla yollarımızın bakımını, karşılıklı geçişi sağlayacak cepleri bırakarak su kanalları döşeyerek revize edin. Bölge turizmini canlandırmak için yöre halkını da projeye katarak ekoturizm, avcı turizmi, ev pansiyonculuğunu destekleyici çalışmalar yapın. Yürüyüş parkur yolları, bisiklet yolları, kamp alanları oluşturun. Yola karşı değiliz ancak içinde iyi niyet barındırmayan Yeşil Yol Projesi'ne karşıyız. Yollarımızın yapılmasını, doğamıza uygun turizm faaliyetlerinin gerçekleştirilmesini ve devlet tarafından da bunun desteklenmesini istemekteyiz.”
Yorumlar (0)