Zabıta Ekipleri Sempt Pazarlarında Terazileri Denetledi

İlkadım Belediyesi Zabıta ekipleri ilçe pazarlarında etiket denetimi  ve Pazar esnafının terazilerinin denetimlerini yaptı.

Yerel 23.02.2021, 14:00
Zabıta Ekipleri Sempt Pazarlarında Terazileri Denetledi

İlkadım Belediyesi Zabıta ekipleri 6502 sayılı tüketicinin korunması kanunu kapsamında ilçede kurulan semt pazarlarındaki denetimlerini aralıksız sürdürüyor.

Zabıta ekipleri, yapılan denetimlerde ekipler esnaflardan fiyat etiketlerini  mutlaka tüketicilerin görebileceği yerde bulundurmaları, ve etiketsiz satış yapmamaları gerektiği konusunda uyarılarda bulunarak bilgilendirdi. Ekipler, yaptıkları tüm uyarılara rağmen fiyat etiketi olmadan satış yapan esnaf ve pazarcı esnafına para cezası verileceği konusunda uyardı.

“Denetimler hilenin önüne geçiyor”

Belediye Zabıtaları, pazarcı esnafların terazilerini de  denetleyerek, mühür zamanı gelmiş terazilerin kontrolleri, ayar kontrolleri gibi işlemleride gerçekleştirdiler. Yapılan kontrol sonrasında pazarcı esnafı yapılan uygulamadan memnuniyetini dile getirdi ve, “ Zabıta ekiplerimiz yaptığı kontrol sayesinde hile yolunu seçmek isteyenlerin önüne geçilmiş oluyor. Pazarda her türlü hileye başvurulabilir çünkü, vatandaşlara 3 kilo diye 2 buçuk kilo meyve sebze verilebilir. Bu denetimler sayesinde hem pazarcı esnafı rahatlamış olduğu gibi vatandaşlarda gönül rahatlığıyla Pazar alışverişlerini yapmış olurlar” dedi.

“Çin malı teraziye geçit yok”

Zabıta ekiplerinin ilçe pazarı ve marketlerde fiyat etiket ve terazi denetimlerini  aralıksız sürdüreceğini belirten İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş; ”Halkımızın kanunlar çerçevesinde güven ve huzurla alışverişlerini yapabilmeleri için  fiyat etiket, son kullanma tarihleri kontrol, terazi denetimleri gibi işlemler ekiplerimizce büyük bir titizlikle devam ettiriyoruz. Şehrimizde faaliyet gösteren Pazar esnafımızın özellikle Çin malı diye tabir ettiğimiz; ticarette kullanımı yasak olan terazilerin, ayarsız, damgasız olanlarının kullanımına müsaade etmiyoruz. Hem esnaflarımızın hem vatandaşlarımızın mağdur olmaması adına yapılan bu denetimler hijyen ve güvenlik adına üretici esnaflarımız genelinde de yapılacaktır.” dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)