Ziya Uzun; İşçiler Sendika Değiştirmeye Zorlanıyor

Samsun HAK-İŞ İl Başkanı ve HİZMET-İŞ Sendikası Şube Başkanı Ziya Uzun, belediye başkanı Deveci’nin sendikalar arası rekabette açıktan tavır almasını eleştirdi. Uzun, belediye başkanı Deveci’yi açıksözlü ve dürüst davranmaya çağırdı.

Yerel 03.05.2019, 13:43 03.05.2019, 13:54
Ziya Uzun; İşçiler Sendika Değiştirmeye Zorlanıyor

Belediyede çalışan işçilerin olağandışı şekilde sendika değiştirmeye zorlanmasını değerlendiren Samsun HAK-İŞ İl Başkanı ve HİZMET-İŞ Sendikası Şube Başkanı Ziya Uzun, belediye başkanı Deveci’nin sendikalar arası rekabette açıktan tavır almasını eleştirdi. Uzun, belediye başkanı Deveci’yi açıksözlü ve dürüst davranmaya çağırdı.

BU BİR SALDIRIDIR

Başkan Deveci’nin, HİZMET-İŞ Sendikası ile belediyeye bağlı Atakum İmar İnşaat şirketi arasında yürütülmekte olan toplu iş sözleşmesi görüşmelerini tıkadığını, çerçeve sözleşmenin altında bir oranda ve sosyal yardım kalemleri olmaksızın zam teklifinde bulunduğunu bu noktada idareyle bir olup işçileri yolda bırakmadıklarını, bu teklifin kabulünün işçilerin emeğine saygısızlık olacağını kaydeden Uzun, “Görüyoruz ki Başkan Deveci, sendikamıza ve üyemiz işçilere yönelik doğrudan cephe almıştır. Üyemiz işçileri ideolojik düşüncelerle başka sendikalara yönlendirmektedir. Türk Ceza Yasasında ve Sendikal mevzuatımızda işçilerin bir sendikaya üye olması ve ayrılması konusunda işveren tarafından yönlendirilmesi yasaktır. Üyelerimizin istifaya zorlanarak sendikamızın tasfiye edilmeye çalışılmasını, işyeri barışı ve işçilerin demokratik örgütlenme hakkına yönelmiş bir saldırı olarak görüyoruz” dedi.

HAK KAYBINA UĞRAYACAKLAR

Başkan Uzun, başkan Deveci’nin işçilerin tercihi yerine, kendi siyasal tercihine göre hareket ettiğini söyleyerek, “Belediyenin çözülmesi gereken bir sürü sorunu dururken seçim sürecinde söz verdiğiniz işleri projeleri hayata geçirmek dururken belediye emekçilerinin duyarlılıklarını gözetmeden, ellerini sıkmadan ilk iş ilk icraat olarak HİZMET-İŞ’ten koparmaya  yönelik girişimler ideolojik önyargılı yaklaşımın ürünüdür ve düşündürücüdür. Yöneticilikle uyuşmayan davranışlar, emekçi kardeşlerimiz nezdinde karşılık bulmayacağını umut ediyorum. Başkan Deveci’den üyelerimize yönelik telkinlere son vermesini istiyoruz” dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P