Atakum, Samsun - Atakum Belediyesi 2024-2029 dönemi için ilk meclis toplantısını, Belediye Meclis Toplantı Salonu'nda yaptı. Belediye Başkanı Serhat Türkel'in yerel yönetimler çalıştayında bulunması sebebiyle, toplantıya Başkan Vekili Halil Taşkın başkanlık etti.Toplantıda, TBMM'nin 104. kuruluş yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlandı. Meclis üyeleri yeni dönem için hayırlı olmasını diledi. Toplantıda ayrıca 10 gündem maddesi ele alındı ve meclis çalışmalarını hızlandırmak amacıyla yeni komisyonlar oluşturuldu.Komisyonlar ve Üyeler Atakum Belediyesi'nin yeni dönem için komisyonları şöyle belirlendi:
Başkan Vekili Halil Taşkın'ın Açıklamaları Başkan Vekili Taşkın, açılış konuşmasında, "Siyasi rozetlerimizi çıkararak, Türk Bayrağı ve Atatürk rozetlerini taktık. Siyasi söylemleri bıraktık ve herkese eşit, adil ve hakkaniyet içinde davranacağımıza söz vererek; hizmet ideolojisini yerine getirmek üzere yola çıktık," dedi. Taşkın, meclis üyelerinin birlik ve beraberlik içinde Atakum için güzel çalışmalara imza atacaklarına olan inancını dile getirdi.Kültürel ve Sosyal Faaliyet Vurgusu Toplantıda, Atakum'un kültürel ve sosyal faaliyetler konusunda da öncü bir ilçe olması hedeflendi. Meclis üyeleri, ilçenin Türkiye'ye örnek olacak kararlar alınması ve projelerin hayata geçirilmesi konusunda mutabık kaldı.Toplantı Detayları ve Gündem MaddeleriToplantıda, belediye meclis üyeleri tarafından gündeme getirilen önerge ve teklifler arasında, Atakum'un çeşitli bölgelerinde yapılması planlanan kentsel dönüşüm projeleri, çevre sağlığına yönelik yeni politikalar ve kamu hizmetlerinin iyileştirilmesi amaçlayan yatırımlar bulunmaktadır. Gündemde ayrıca, Atakum Belediyesi'nin sosyal sorumluluk projeleri ve çevre dostu uygulamaları üzerinde duruldu.Stratejik Planlama ve İleriye Dönük ProjelerBaşkan Vekili Halil Taşkın'ın liderliğinde, meclis üyeleri Atakum için stratejik öneme sahip projeleri değerlendirdi. Özellikle genç nüfusun eğitim ve spor olanaklarının artırılması, kadın ve çocuklara yönelik sosyal hizmetlerin genişletilmesi ve kırsal kalkınma desteklerinin güçlendirilmesi gibi konular öne çıktı.Yeni oluşturulan komisyonlar aracılığıyla, Atakum'un sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda önemli adımlar atılması planlanıyor. Bu komisyonlar, ilçenin çeşitli sorunlarına çözüm üretecek ve Atakum'u model bir ilçe olarak konumlandıracak projeler üretecek.Katılımcı Demokrasi ve Meclis Üyelerinin RolüToplantıda, katılımcı demokrasi anlayışının önemi vurgulanarak, tüm meclis üyelerinin ilçe halkının ihtiyaç ve taleplerini meclis gündemine taşıması gerektiği üzerinde duruldu. Bu doğrultuda, meclis üyelerine, halkla iç içe olmaları ve Atakum sakinlerinin sesi olmaları konusunda büyük sorumlulikler düştüğü belirtildi.Başkan Vekili Taşkın, meclis üyelerine yönelik olarak, "Hepimiz Atakum'un geleceği için buradayız. Aldığımız her karar, attığımız her adım, bu ilçenin yarınları için atılmış birer adımdır. Bu nedenle, her birimiz üzerimize düşen görevi layıkıyla yerine getirmeli ve Atakum için en iyi kararları almalıyız," şeklinde konuştu.Sonuç ve İleriye Dönük BeklentilerAtakum Belediye Meclisi'nin bu ilk toplantısı, yeni dönemin ruhunu yansıtan, hizmet ve hakkaniyet odaklı bir başlangıç oldu. İlerleyen aylarda, meclis üyeleri ve Başkan Vekili Halil Taşkın'ın önderliğinde, Atakum'un daha iyi bir geleceğe taşınması için kapsamlı çalışmalar yapılacak. Atakum Belediyesi, halkın refahı ve ilçenin gelişimi için elinden gelen çabayı gösterecek ve bu süreçte her türlü fikir ve öneriye açık olacak.
- Başkan vekilleri olarak Halil Taşkın (CHP) ve Ahmet Çam (CHP),
- Katip üyeler olarak Havva Kocakaya (CHP) ve Birol Taşar (CHP),
- Encümen üyeleri olarak Kayhan Doğan (CHP), Nakif Yılmaz (CHP), ve Vildan Kumbasar (CHP) seçildi.
![](https://www.kapsamhaber.com/images/files/2024/04/662405d070b31.png)