Narenciye ürünleri zararlısı Akdeniz meyve sineği ile kimyasal mücadele yerine biyolojik mücadeleyi önceliklendiren Ege İhracatçı Birlikleri, narenciye sezonu öncesinde üreticilere Akdeniz Meyve Sineği Tuzağı desteği sağlıyor.İzmir, 15 Eylül 2023 - Ege İhracatçı Birlikleri, narenciye ürünlerini korumak ve zararlı Akdeniz meyve sineği ile mücadele etmek için üreticilere destek sağlıyor. 2023 yılında 769 bin tonluk Ege Bölgesi Narenciye Rekoltesi'nin ihracatla katma değere dönüşmesi için çaba gösteren birlik, İzmir ve Muğla'da 10 bin adet Akdeniz Meyve Sineği Tuzağı dağıtımı gerçekleştirmişti. Şimdi ise Aydın'daki narenciye üreticilerine 5 bin adet Akdeniz Meyve Sineği Tuzağı dağıtarak bu mücadeleyi sürdürüyor.Akdeniz Meyve Sineği Tuzağı Dağıtım Töreni, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkanı Davut Er, Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Sadık Demircan, Aydın Tarım ve Orman İl Müdürlüğü yetkilileri, Kuşadası İlçe Tarım Müdürü Gürsel Doğan’ın katılımıyla Aydın Kuşadası Davutlar’da gerçekleşti.
Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkanı Davut Er ise Aydın'ın tarıma dayalı sanayi sektörü ile önemli bir gelir sağladığını belirterek, "Ürünlerimizin kalitesini yükselterek daha değerli hale getirmek için kalıntısız, sürdürülebilir üretime önem vermemiz gerekiyor." şeklinde konuştu.Birlik olarak biyoteknik mücadeleyi yaklaşık 3 yıldır sürdürdüklerini belirten Er, "Bu mücadele sonuçlarını görmeye başladık. İlerleyen dönemde hasat ve ihracat sezonunun ülke ekonomisine katkı sağlamasını umut ediyoruz." dedi.Ege İhracatçı Birlikleri, tarım ürünlerinin kalitesini yükselterek daha değerli hale getirmek ve biyoteknik mücadeleyi desteklemek için üreticilere yardımcı olmaya devam ediyor.
Üretim ve ihracatta başarı için biyoteknik mücadele
Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Hayrettin Uçak, yaptığı açıklamada, "Üretim ve ihracatta başarı için kalıntısız ve kaliteli üretim çok önemlidir. Bu nedenle biyoteknik mücadele stratejik bir rol oynuyor. Bu yıl dağıttığımız tuzakların üreticilere ve bölgemize hayırlı olmasını diliyorum." dedi.![](https://www.kapsamhaber.com/images/files/2023/09/65041968548f8.png)
![](https://www.kapsamhaber.com/images/files/2023/09/65041988a75d8.png)