ESBAŞ Çocuk Yuvası, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) tarafından yürütülen Eko-Okullar Programı kapsamında Yeşil Bayrak ödülünü aldı.Eko-Okullar Programı, okul öncesi ile ilk ve orta okullarda çevre bilinci ve çevre yönetimi farkındalığını artırmayı ve Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına yönelik eğitimi sağlamayı amaçlıyor. Yeşil Bayrak ise, çevreye duyarlı okullara uluslararası düzeyde verilen prestijli bir simge olarak biliniyor.
Eko-Okullar Programı ve Yeşil Bayrak
Eko-Okullar Programı, öğrencileri çevresel konularda bilgilendirmenin yanı sıra, aileleri, yerel yönetimleri ve sivil toplum kuruluşlarını da bilinçlendirmeyi hedefliyor. Program, okullarda ISO 14001/EMAS üzerine kurulu bir çevre yönetim sisteminin uygulanmasını da destekliyor.Ödül Töreni
Ankara Büyükşehir Belediyesi Gençlik Parkı Büyük Tiyatro Salonunda düzenlenen törende Yeşil Bayrak ödülü ESBAŞ Çocuk Yuvası yetkililerine takdim edildi. Törene katılan ESBAŞ Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Faruk Güler, Yeşil Bayrağın okul bahçesinde dalgalanacak olmasının sevincini ve heyecanını yaşadıklarını belirterek, “Sürdürülebilirlik için yaptığımız tüm güzel çalışmalara aynı şekilde devam edeceğiz. Program kapsamında özveri ile çalışıp daha güzel, yeşil ve yaşanabilir bir dünya için çaba sarf eden tüm öğretmen, öğrenci ve idarecilerimize teşekkür eder, Yeşil Bayraklarının her zaman dalgalanmasını dileriz” dedi.ESBAŞ Çocuk Yuvası Hakkında
ESBAŞ Çocuk Yuvası, Ege Serbest Bölgesi içinde yer alan tüm şirketlerin çalışanlarının çocuklarına eğitim veren bir kurum olarak, 25 yıldır hizmet veriyor. Bilim Şenliği, fen ve uzay bilimleri, robotik ve İngilizce eğitimleri gibi etkinlikleri ve modern fiziksel olanakları ile ABD ve Avrupa’nın en modern yuva standartlarına sahip. 2013 yılında UNICEF tarafından başarılı bir kurum olarak diğer okul öncesi kurumlara örnek gösterilen ESBAŞ Çocuk Yuvası, çevre bilinci oluşturma konusundaki çalışmalarıyla Yeşil Bayrak ödülünü alarak çevre duyarlılığını bir kez daha kanıtladı.