"CHP'nin 6 Oku, İlk Amplemi, çentikli oku neyi temsil eiyor" başlığı altında makalesini yayınlayan Abdullah Dede, CHP'nin altı okunun ne demek olduğunu, Altı okun ne anlama geldiğini sorgulayarak çeşitli örneklerle meseleye farklı bir bakış getirdi.“İnsanlar tarihe her istediğini söyletebilir çünkü bilirler ki ölüler itiraz edemez” ifadelerini kullanan Dede, "Milletin vekili olmuş bir Şevki Yılmaz var, biliyorsunuz. Allah ıslah etsin. Türklük ve Atatürk, o ve benzerleri için küfürdür sanki… Bir videosu var, akıllara eziyet… Mevlitlerin bol pilav yiyicilerini toplamış, diyor ki: Altı ok, neye göre altı ok. İmanın şartı altı, onu saptırmak için uydurulmuş. Niye beş, yedi değil? Altı ok olacağına altı gül olsaydı. Ok, savaşı çağrıştırıyor, ne kadar vahşi, tiksindirici, diyor." dedi.![](https://www.kapsamhaber.com/images/upload/chp6ok_1.jpg)
CHP’nin amblemini kim çizdi?
CHP’nin altı okundan dördünün 1927'deki kurultayda Cumhuriyetçilik, Halkçılık, Milliyetçilik ve Laiklik olarak ilk dört ilke, 1931’deki 3. kurultayda Devletçilik ve İnkılapçılık eklenerek altı okla simgelenen ilkeler tespit edildiğini, 1933’te Cumhuriyetin 10. Yıl törenleri için parti amblemi ve yakalara takacakları rozetler yapılmasını emreder Atatürk'ün emrettiğini belirterek, "Bu güne kadar bu amblemlerden basına yansıyanlara göre ilk örnekleri “Bozkurt” ağırlıklı figürlerden oluşmaktadır. Gelelim “bu armaları (amblemleri) kim çizmiştir” sorusuna. 1959-60’a kadar sanki cami önüne bırakılmış yetimdir o muhteşem çizimler. O tarihe kadar CHP’nin amblemini kimin çizdiği konusunda hiçbir yayın yok. 1954’te yazıp 1959’da ilk baskısını yapan "Eski Bir Atatürkçü" adlı kitabında Münir Hayri Egeli, CHP’nin amblemini Mahmut Akok’un çizdiğini belirtir." dedi. BetWinner güncel giriş![](https://www.kapsamhaber.com/images/upload/chp6ok_1.jpg)