Tarihin derinliklerinden günümüze uzanan ve Osmanlı İmparatorluğu'nun önemli isimlerinden biri olan Çoban Mustafa Paşa'nın hayatı ve mirası, Gebze'deki külliyede yaşatılmaktadır.
Aslen Bosnalı olan Çoban Mustafa Paşa, genç yaşlarında çobanlık yaparken Sultan Yavuz Selim'in Mısır Seferi'ne katılmış ve zamanla Osmanlı Devleti'nde yükselerek Kapıcıbaşı ve Rumeli Beylerbeyi gibi görevlere atanmıştır. Yavuz Sultan Selim'in kızıyla evlenerek Osmanlı hanedanına dahil olan Paşa, Kanuni Sultan Süleyman döneminde vezirlik görevini üstlenmiştir.
1529 yılında İstanbul'da hayata gözlerini yuman Çoban Mustafa Paşa, kendi adını taşıyan ve 1523/4 (H. 930) yılında inşa edilen Gebze'deki külliyede son dinlenme yerini bulmuştur. Bu külliye, cami, türbe, medrese, kütüphane, kervansaray, darüşşifa ve imaret gibi birçok yapıyı içinde barındırarak Osmanlı mimari ve kültürel mirasının eşsiz örneklerinden birini oluşturur. Dengeli geometrik düzeni ve geniş türbe avlusu ile ziyaretçilerini ağırlayan bu tarihi kompleks, geçmişin izlerini günümüze taşıyan önemli bir mekândır. Çoban Mustafa Paşa Külliyesi, tarihe ilgi duyan herkes için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer olarak ön plana çıkmaktadır.Haber: Amine Çalışkan
![](https://www.kapsamhaber.com/images/files/2023/12/65901ec3cb348.png)
![](https://www.kapsamhaber.com/images/files/2023/12/65901ee4e5b33.png)
![](https://www.kapsamhaber.com/images/files/2023/12/65901fcd420b1.png)