Türkiye’nin atık ısı ile ısıtılan ilk çiçek serasında üretilen çiçekler, Samsun'un peyzajını renklendiriyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi (SBB) tarafından kurulan serada, 2024 yılında üretilen 1 milyon 700 bin çiçek, şehri süslemeye başladı. SBB Başkanı Halit Doğan, çevre dostu projelere büyük önem verdiklerini belirtti.
Atık Isı ile Çiçek Üretimi
Samsun Büyükşehir Belediyesi, Katı Atık Düzenli Depolama Sahasında çöpten elektrik üretimi gerçekleştiriyor. Elektrik üretimi sırasında ortaya çıkan atık ısı, serada çiçek yetiştirmek için kullanılıyor. Bu sera, yıllık 46 milyon kilovat enerji üreterek rengârenk çiçeklerin üretilmesine katkı sağlıyor.Başarı ve Ödüller
2022 yılında "Atıklarımız Çiçeğe Dönüşüyor" projesi ile ödül kazanan sera, her yıl üretim kapasitesini artırıyor. 2023 yılında 1 milyon 300 bin çiçek üretilen serada, 2024 yılında 1 milyon 700 bin çiçek üretimi gerçekleştirildi. Üretilen çiçekler, sadece Samsun’un değil, çevre illerin de peyzajında kullanılıyor.Çevre Dostu Üretim
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Halit Doğan, çevreye duyarlı projelerin önemine vurgu yaparak, “Atıklarımız çiçeklere dönüşüyor ve şehrimizin peyzaj çalışmalarında kullanılıyor. Enerjinin ne kadar kıymetli olduğunun farkında olarak hareket ediyoruz. Çevre dostu her projeyi önemsiyoruz” dedi.![](https://www.kapsamhaber.com/images/files/2024/05/6658cc94c1520.png)