Azerbaycan'ın Bağımsızlık Günü

28 Mayıs Bağımsızlık Günü, Azerbaycan'ın en şanlı ve parlak tarihi olduğunu belirten Yazarımız Namık Delidağlı, Bağımsız Azerbaycan Cumhuriyeti kısa ömründe büyük başarılar elde ettiğini söyledi.

Dünya 29.05.2022, 00:24
Azerbaycan'ın Bağımsızlık Günü

Namık Delidağlı, 28 Mayıs Bağımsızlık Günü, Azerbaycan'ın en şanlı ve parlak tarihi olduğunu belirterek, "Resmi verilere göre, 1918'de Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti'nin kurulmasından 104 yıl sonra, 28. Müslüman Doğu'da ilk dünya demokratik ülkesi kurulduğunu belirtti.

Yazarımız Delidağlı, yeni yazısında şunları söyledi:

Rusya'da 1917'de başlayan Şubat Devrimi, Çarlık İmparatorluğu tarafından devrildi. Ülkede karizmanın özgürleştirdiği halkların milli eylemi başladı. 28 Mayıs 1918'de Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti (1918-1920) - Müslüman Doğu'da ilk dünya demokratik dövmesi oluşturuldu.

Mohammad Amin Resulzadeh'e dayanan Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti, Türk ve İslam dünyasında ilk parlamenter cumhuriyet, ilk demokratik, yasal ve laik dövmeydi.
Azerbaycan hükümetinin ilk başkanı Fattali Khan Hoyski idi. Tiflis'te 10 gün kaldıktan sonra Ulusal Konsey Gence'ye taşındı. Ancak 1918'de Türk ordusunun sentorunda Türk ordusunun komutasındaki Taşnak-Rus kuvvetlerinin ardından milli hükümet Gence'den Bakü'ye taşındı.

Bağımsız Azerbaycan Cumhuriyeti kısa ömründe büyük başarılar elde etmiştir. Kadınların oy kullanma hakkını ilk kez tanıyan ve ulusal ordu, ulusal para birimi, demokratikleşme, ulusal bankacılık, serbest seçimler, Azerbaycan'ın bağımsızlığının resmi olarak tanınması, uluslararası yönetim, ekonomik dahil olmak üzere kadın ve erkeklerin seviyesini sağlayan Cumhuriyet. reform ve s. . Bağımsız Azerbaycan Cumhuriyeti sağlanır.

Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti'ni resmen tanıyan ilk dövme Osmanlı dövmesidir (4 Haziran 1918).
1918 yılında MA Resulzade'nin önerisiyle Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti'nin üç renkli bayrağı hazırlandı. O zaman, Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti'nin bayrağı kırmızıydı. YAZININ DEVAMI

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)