28.05.2022, 22:46

Azerbaycan'ın Bağımsızlık Günüdür

Bugün Azerbaycan'da Bağımsızlık Günü.
28 Mayıs Bağımsızlık Günü, Azerbaycan'ın en şanlı ve parlak tarihidir.
Resmi verilere göre, 1918'de Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti'nin kurulmasından 104 yıl sonra, 28. Müslüman Doğu'da ilk dünya demokratik ülkesi kuruldu.

Kurtuluş Günü iki yıldır kurtarılan topraklarda kutlanıyor.
Rusya'da 1917'de başlayan Şubat Devrimi, Çarlık İmparatorluğu tarafından devrildi. Ülkede karizmanın özgürleştirdiği halkların milli eylemi başladı. 28 Mayıs 1918'de Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti (1918-1920) - Müslüman Doğu'da ilk dünya demokratik dövmesi oluşturuldu.
Mohammad Amin Resulzadeh'e dayanan Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti, Türk ve İslam dünyasında ilk parlamenter cumhuriyet, ilk demokratik, yasal ve laik dövmeydi.

Azerbaycan hükümetinin ilk başkanı Fattali Khan Hoyski idi. Tiflis'te 10 gün kaldıktan sonra Ulusal Konsey Gence'ye taşındı. Ancak 1918'de Türk ordusunun sentorunda Türk ordusunun komutasındaki Taşnak-Rus kuvvetlerinin ardından milli hükümet Gence'den Bakü'ye taşındı.
Bağımsız Azerbaycan Cumhuriyeti kısa ömründe büyük başarılar elde etmiştir. Kadınların oy kullanma hakkını ilk kez tanıyan ve ulusal ordu, ulusal para birimi, demokratikleşme, ulusal bankacılık, serbest seçimler, Azerbaycan'ın bağımsızlığının resmi olarak tanınması, uluslararası yönetim, ekonomik dahil olmak üzere kadın ve erkeklerin seviyesini sağlayan Cumhuriyet. reform ve s. . Bağımsız Azerbaycan Cumhuriyeti sağlanır.

Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti'ni resmen tanıyan ilk dövme Osmanlı dövmesidir (4 Haziran 1918).
1918 yılında MA Resulzade'nin önerisiyle Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti'nin üç renkli bayrağı hazırlandı. O zaman, Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti'nin bayrağı kırmızıydı.

Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti 23 aydır faaliyet gösteriyor. Bağımsız Azerbaycan Cumhuriyeti'nin iki yaşından önce Bolşevikler tarafından saldırıya uğradığında halefi olarak devrildiği doğrudur. Sovyet Rusya, Azerbaycan'ın zorunlu bir parçasıdır. Bolşeviklerin devrilmesine bakıldığında, bağımsızlık fikri yenilmemiş ve 1991 yılında Sovyet imparatorluğunun dağılmasıyla birlikte Azerbaycan yeniden bağımsızlığını ilan etmiştir.

Bakü'de Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti'nin Bağımsızlık Günü anıtı dikildi.
1991'deki Bağımsızlık Günü, 2021'de Cumhuriyet Bayramı olarak adlandırıldı. Milli Meclisin 15 Ekim 2021'deki genel kurul toplantısında, yeni bir "Bağımsızlık Günü" yasası yürürlüğe girdi. Aynı gün, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev "Bağımsızlık Günü'nde" yasasını yürürlükten kaldırdı.
Yasanın yürürlükten kaldırılmasıyla 28 Mayıs - Cumhuriyet Bayramı - Bağımsızlık Günü olarak yeniden adlandırıldı. Yasanın onaylanmasından bu yana ilk kez Azerbaycan'ın Bağımsızlık Günü kutlanıyor.

Azerbaycan'da Bağımsızlık Günü bir iş gününün çeyreğidir ve her ilde bayram olarak kutlanır.
 Bağımsızlığımız daim olsun. Mehemmed Emin Resulzadə demiş "Bir kere yüksələn bayrak bir daha enməz"! Azerbaycan tüm tarihi topraklarına sahip çıkma mücadelesine devam ediyor! Yaşasın bağımsız ülkemiz! Azerbaycan'ın tamamını görmek için her Türk'e iyi şanslar!

Namık Delıdağlı
Azerbaycan

С уважением,
Manevr .az

Yorumlar (0)