Bugün 17 Kasım Azerbaycan'ın Ulusal Uyanış Günü

Bugün Azerbaycan'ın 17 Kasım Milli Uyanış Günü. Bugün, Moskova'nın Azerbaycan'a yönelik çifte standart politikasını protesto etmek için 17 Kasım 1988'de Özgürlük Meydanı'nda yüzbinlerce kişi toplandı.

Dünya 17.11.2020, 00:00 17.11.2020, 01:07
Bugün 17 Kasım Azerbaycan'ın Ulusal Uyanış Günü

Bugün (17 Kasım) Azerbaycan'da Ulusal Uyanış Günüdür. 17 Kasım 1988’de Karabağ sorununa dair Azerbaycan halkının Sovyet politikalarına karşı başkaldırma günüdür. Moskova'nın Azerbaycan'a yönelik çifte standart politikasını protesto etmek için 17 Kasım 1988'de Özgürlük Meydanı'nda yüzbinlerce kişi toplandı. Yakın tarihimizde "Meydan Hareketi" adı verilen bir süreç oluşturuldu.

Ermenistan'ın Azerbaycan'a karşı toprak iddiaları, Dağlık Karabağ'da Ermenilerin zulmü, yüz binlerce kişinin başkent Bakü'de protesto gösterisine yol açmıştı.

Ermenistan'ın Azerbaycan'a yönelik toprak talepleri, Dağlık Karabağ'da yaşayan Ermenilerin açık ayrılıkçı hareketi, Ermenistan ve Dağlık Karabağ'da yaşayan yüz binlerce Azererbaycanlının sınır dışı edilmesi "Meydan Hareketi" nin temelini attı.

17 Kasım 1988'de Bakü merkez meydanında toplananan vatandaşlar kitlesel eylem başlattı. 17 gün süren ve milyonlarca kişinin katıldığı protesto, aynı zamanda eski SSCB'nin en büyük protestosuydu. SSCB'nin çöküş sürecini inceleyen yerli ve yabancı araştırmacıların büyük çoğunluğu, Azerbaycan'da başlayan "Saha Hareketi" nin bu süreçte önemli bir rol oynadığını belirtiyor.

4-5 Aralık gecesi ülke çapındaki miting Sovyet birlikleri tarafından parçalanmasına rağmen, ulusal kurtuluş hareketini durduramadı. 17 günlük "Meydan Hareketi", Azerbaycan'ın bağımsızlığını yeniden tesis etme yolunda önemli bir adım olarak tarihe geçti.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
az bulutlu