Alexa

Cemal Kaşıkçı davası Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne taşınıyor

İstanbul’da ki Suudi Konsolosluğu’nda öldürüldüğü iddia edilen ve naaşı halen kayıp olan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı için Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde dava açılacağı belirtildi.

Cemal Kaşıkçı davası Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne taşınıyor

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı için Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde dava açılıyor.

İstanbul’daki Suudi Konsolosluğu’nda öldürülen ve parçalandığı iddia edilen ve naaşı halen kayıp Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı için Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde dava açılıyor.

Türk Arap Medya Derneği Başkanı Turan Kışlakçı, ilk kez RS FM’de Atilla Güner’le Akşam Postası programında Çarşamba günü Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde dava açıklanacağını belirtti.

Kaşlakçı, “İlk kez siz duyurmuş oluyorsunuz: Çarşamba günü Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde dava açılıyor. Bu konuda  BM raporu var, aileden gizli başvurular var. Türkiye elindeki tüm dosyaları verdi. Bu artık üstü örtülemeyecek bir duruma geldi. Önümüzdeki hafta tüm dünya medyası bunu yazacak. Selman da dinlenecek. Krala ‘oğlun büyük hatalar yapıyor’ diyen yaver de dün öldürüldü. Bu da bununla bağlantılı. Kral büyük oğlunu hazırlayacaktı.” 

ULUSLARARASI CEZA MAHKEMESİ NEDİR?

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM), kuruluş belgesi Roma Statüsü olan, savaş suçları, insanlığa karşı işlenen suçlar, soykırım suçları ve saldırı suçlarına bakan uluslararası bir mahkeme. 1 Temmuz 2002 tarihinde kuruldu. Hollanda’nın Lahey kentinde bulunan mahkemede Sudan lideri Ömer El Beşir, Libya lideri Muammer Kaddafi ve oğlu Seyfülislam gibi isimler insanlığa karşı işledikleri iddia edilen suçlar nedeniyle yargılandı. 

YORUM EKLE