Alexa

Bakan Ziya Selçuk'tan Türk Eğitim - Sen'e Ziyaret

Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk, Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan’ı ziyaret etti. Geylan; "40 bin atama talebimizi dikkate almanızı bekliyoruz"

Bakan Ziya Selçuk'tan Türk Eğitim - Sen'e Ziyaret

Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk, Bakan Yardımcısı Mustafa Safran ve Bakan Danışmanı Okan Çoban ile birlikte Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan’ı ziyaret etti.

Sözleşmeli öğretmenlerin problemleri, il içi özür grubu mağdurlarının talepleri, Şubat’ta 40.000 ek öğretmen ataması, mülakatın her düzeyde kaldırılması, mesleki eğitimin sorunları, zorunlu hizmet bölgesinde çalışanlara teşvik verilmesi gibi eğitim çalışanlarının durumlarıyla ilgili bir çok konu görüşüldü.

Türk Eğitim Sen Genel Başkan Talip Geylan, sözleşmeli öğretmenlere tayin hakkı verilmesi talebini yinelerken, aynı il içinde olmasına rağmen birbirinden kilometrelerce uzakta ilçelerde çalışan öğretmenlere de tayin hakkı verilmesini isteyerek, “Aileler parçalanmasın, çocuklar annesiz, babasız büyümesin” ifadelerini killanarak, Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu konuda hassas davranmasını istedi.

2018 yılında yapılan öğretmen atamasının Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarının bugüne yaptığı en az atama olduğuna dikkat çeken Geylan, Şubat ayında alınacak 20 bin öğretmenin de ihtiyacı karşılamayacağına dikkat çekti.

"TALEBİMİZİN DİKKATE ALINMASINI BEKLİYORUZ"

Türkiye’de öğretmen açığının ücretli öğretmenlerle giderilmeye çalışıldığını, ücretli öğretmen görevlendirmesinin 80 bine yaklaştığını söyleyen Talip Geylan, “Türkiye’de öğretmen ihtiyacı ücretli öğretmenler eliyle giderilmeye çalışılıyorsa ve ücretli öğretmenlik neredeyse asal istihdam yöntemi haline geldiyse bu çok acı bir tablodur ve Bakanlığın bu gidişata dur demesi gerekir. Öğretmen açığını azaltmak için Şubat ayında Bakanlığınızın yapacağı 20 bin atamaya ilaveten 40 bin atama talebimizi dikkate almanızı bekliyoruz” dedi.

"YÖNETİCİ ATAMA SİSTEMİNİ SONUNA KADAR DESTEKLİYORUZ"

Başta öğretmen atamaları ve yönetici atamaları olmak üzere eğitimin alanında mülakatın kaldırılması gerektiğini, öğretmen atamalarının da sadece kadrolu yapılması gerektiğini bildiren Talip Geylan; 2023 Eğitim Vizyonu Belgesi’nde yer alan ve Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk tarafından geçtiğimiz günlerde kamuoyuna açıklanan okul yöneticiliğine atamada yeterliliklere dayalı yazılı sınav uygulamasına tam destek verdiklerini belirterek, “Merkezi sınav usulüyle hakkaniyet ve ehliyetin esas alınacağı adil bir yönetici atama sistemini sonuna kadar destekliyoruz” dedi.

"ÇALIŞANLARA TEŞVİK UYGULAMASI"

Mülakat uygulaması nedeniyle okullarda bilgili, birikimli, ehliyet sahibi insanların saf dışı bırakıldığını kaydeden Geylan, okulların yeniden kaliteli, donanımlı hale gelmesinin yolunun merkezi sınav usulüyle atanacak yöneticilerden geçtiğini ifade ederek, zorunlu hizmet bölgelerinde çalışanlara teşvik uygulamasının bir an önce hayata geçirilmesinin eğitim çalışanlarının mahrumiyet bölgelerinde gönüllü çalışmasını sağlayacağını, bu şekilde öğretmen açığı sorununu gidereceğini ifade etti.

Eğitim-Öğretim Hazırlık Ödeneğinin tüm eğitim çalışanlarına ödenmesi talebini Bakan’a ileten Geylan, ayrıca alan değişikliğinde kontenjan sınırlaması yapılmamasını belirterek nezaketlerinden ötürü Sayın Bakan'a ve Bakan Yardımcısı Sayın Mustafa Safran’a teşekkür etti.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2018, 11:34
YORUM EKLE

banner325