Yandex Metrika

MUTLU AİLENİN YOLUNU AYDINLATAN IŞIK

Aile bir geçmişi paylaşan, duygusal bağı olan, üyelerin ihtiyaçlarını karşılamak için stratejiler planlayan bireylerden oluşmuş kompleks bir yapı olarak tanımlanır.

MUTLU AİLENİN YOLUNU AYDINLATAN IŞIK
18 Mayıs 2016 Çarşamba 16:10

Aile bir geçmişi paylaşan, duygusal bağı olan, üyelerin ihtiyaçlarını karşılamak için stratejiler planlayan bireylerden oluşmuş kompleks bir yapı olarak tanımlanır. Sağlıklı bir aile yapısına sahip olan aileler de duygularını paylaşır, birlikte zaman geçirir, iletişim halindedirler. Dolayısıyla sağlıklı aile yapısına sahip aileler çocukları ile nitelikli zaman geçirmeye özen gösterirler.

Nitelikli zaman deyince herkesin aklında doğru veya yanlış bir şeyler canlanıyor. Bu yazıda nitelikli zamanın ne olduğu, neden gerekli olduğu ve çocukla geçirilen nitelikli zaman diliminin çocuk üzerine etkisi üzerine bilgiler bulacaksınız. Özellikle çalışan annelerin çocuklarına çok zaman ayıramamaları suçluluk duymalarına neden olmaktadır. Burada önemli olan nokta çocukla geçirilen zamanın çokluğundan ziyade geçirilen zamanın niteliğidir. Peki bu zaman nasıl nitelikli hale gelir? Bebeklik döneminden itibaren çocuklar ilgiye ve sevgiye muhtaçtır. Gösterilen ilgi ve sevgiyle çocuğumuzun sosyal-duygusal-bilişsel gelişimine katkıda bulunuruz. Nitelikli zaman dilimi anne-baba ve çocuk arasındaki ilişkiyi besleyen, duygusal paylaşımı pekiştiren ve birlikte olmaktan keyif alınan zaman dilimidir. Nitelikli zaman diliminde neler yapılacağı kişisel tercihlere, çocuğun yaşına, ilgi alanlarına, çocuğun sevdiği veya sevmediği oyunlara, ilgi duyulan etkinliklere, zamana ve çevresel koşullara göre değişebilir.

Nitelikli zaman geçirmek için her zaman özel bir zaman dilimi belirlemeye gerek yoktur. Birlikte yemek yapmak, alışveriş yapmak, çamaşır asmak, evi toplamak gibi etkinlikler de hem eğlenme hem de öğrenme fırsatı yaratır. Günlük işlerin yanı sıra ailece planladığınız oyun akşamları çocuğunuzun sosyal, duygusal ve bilişsel becerilerinin gelişimini desteklediği gibi, aynı zamanda aile içi iletişimi de güçlendirecektir.

Çocukluk dönemi öğrenmenin en hızlı ve yoğun olduğu dönemdir. Çocuklarımıza evde küçük sorumluluklar vermek özgüveni geliştirir, yapabildikleri görevler gelişim alanlarını destekler birey olma duygusu yerleşir. Psikolog /Yazar Doğan Cüceloğlu sorumluluk duygusunun gelişmesi için ailede çocuğa sorumluluk verilmesi gerektiğini yaşına uygun sorumluluk verilmeyen çocuğun sağlıklı gelişemeyeceğini belirtir. O halde çocuklarımızla geçireceğimiz nitelikli zamanlarda sorumluluk vermeye ne dersiniz?

Çocuklar en doğal etkinlikleri olan oyunla eğitilmelidir. Çocuklarımızı sevgiyle büyütelim. Sevgiyle büyütelim ki sevgiyi hissetmeyi bilen bireyler yetişsin. Sevgi dolu aileler kurabilsinler. Diğer canlılara da sevgiyle yaklaşsınlar…

Unutmayalım ki…

Mutlu ailenin yolunu aydınlatan ışık; çocuklarla geçirilen nitelikli zamandır.

Seval KADIOĞLU
Psikolog/Aile Danışmanı
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü
Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğüİlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.