Alexa

Talip Geylan; Mülakatın Olduğu Yerde Adalet Olmaz

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, LGS maratonu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Toplamda 15 tercih yapılacak. 5 tercih adrese dayalı yerleştirme, 5 tercih sınava dayalı yerleştirme, 5 tercih de pansiyonlu okullarımız için yerleştirme olacak." dedi.

Talip Geylan; Mülakatın Olduğu Yerde Adalet Olmaz

KAPSAM HABER - LGS maratonu ile ilgili açıklama yaptı. Süreci anlatan Geylan,Toplamda 15 tercih yapılacağını, 5 tercih adrese dayalı yerleştirme, 5 tercih de pansiyonlu okullar için yerleştirme olacağını söyledi.

NAKİL KOMİSYONLARI KURULACAK

Tercih başvurusunda bulunacak olan adaylara öncelikli olarak yerel yerleştirme butonu açılacağını belirten Talip Geylan, "Yani ilk beş tercihi tüm öğrenciler yapmak zorundadır. Sonraki beş tercih ise öğrencilerin merkezi sınav puanlarına göre yapılacaktır. Bunun dışında pansiyonlu okullarda öğrenim görmek isteyen öğrencilerimiz de üçüncü kez 5 tercih yapacaktır. 22 Temmuz tarihinde tercih sonuçları açıklanacak, 29 Temmuz-2 Ağustos tarihleri arasında da birinci tercihine yerleşen ancak değiştirmek isteyen öğrencilerimiz nakil talebinde bulunacaklar. Nakil talebinde bulunan öğrencilerin tercihleri 5-8 Ağustos tarihler arasında olacaktır. Tüm bu sürecin ardından 19-23 Ağustos tarihleri arasında da hiçbir yere yerleşmeyen öğrencilerimiz için il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından nakil komisyonları kurulacaktır.” dedi.

ŞAİBE ALGISI OLUŞUR

Geçen yıl bütün nakillerin otomatik olarak yapıldığını kaydeden Geylan, "Bu yıl ikinci nakilden sonra yerleşemeyen öğrencilerimizin nakillerinin il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinde kurulacak komisyonlar marifeti ile yapılacağına dikkat çekti. Nakil komisyonlarının çok şeffaf olması gerektiğini bildiren Geylan, “Bu komisyonların merkezi yerleştirme standartlarına göre çalışması gerekir, aksi taktirde şaibe algısı oluşur” ifadelerini kullanarak, "Her öğrencimizin yeteneğine göre yerleştirilmesini istediklerini belirten Geylan, “Tabi ki Türkiye’de okulların kontenjanları bellidir.  1 milyon 29 bin öğrencimiz merkezi sınava girdi. Dileriz; her öğrencimiz arzu ettiği hedefe ulaşır” diye konuştu.

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Öte yandan şu hususa da dikkat çekmek istiyorum: Bilindiği gibi hazırlık sınıfları olan liselerimiz var. Mesela; Ankara Sıhhiye’deki Atatürk Lisesi’nde öğrenciler 5 yıl eğitim görmektedir. Bu sene hazırlık sınıfına kaydolacak öğrencilerimiz geçtiğimiz haftalarda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan yeni ortaöğretim modeline göre eğitim göreceklerdir.  Dolayısıyla bu sene hazırlık sınıfı tercih edecek olan öğrencilerimizin ve velilerimizin bu hususa mutlaka dikkat etmesi gerekir. Zira yeni modelde ders saatleri, ders sayıları, ders seçme usulleri değişecektir.”

LGS tercih sürelerinin çok uzun tutulduğunu ifade eden Geylan, “Öğrencilerimiz yoğun ve stresli bir dönem yaşadılar. Tercih sürelerinin 23 Ağustos tarihine kadar devam etmesi nedeniyle neredeyse yaz sonuna kadar stresleri devam edecek. Keşke her şeyin teknolojiye bağlı olduğu bir çağda tercihlerin daha hızlı alınması sağlanabilseydi. Bundan sonraki yıllarda Milli Eğitim Bakanlığı’ndan beklentimiz tercih süresini bu kadar uzun tutmamasıdır” dedi.

BU SAYIYI YETERSİZ GÖRÜYORUZ

Öğretmen atamaları ile de açıklamada bulunan Geylan, öğretmen açığının giderilmesi için 2019 yılında 100 bin atama yapılması gerektiğini bildirerek, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un soru önergesine verdiği cevapta 2019 yılının önümüzdeki döneminde 20 bin öğretmen ataması yapılacağını ifade etti. Bu sayıyı yetersiz gördüklerini belirten ve 20 bin öğretmen atamasının hiçbir yaraya merhem olmayacağını anlatan Geylan, Türkiye’de ücretli öğretmen sayısına dikkat çekerek konuşmasını şöyle devam ettirdi:

EĞİTİME YATIRIM YAPACAĞIZ

Türkiye'de 74 ilde 80 bin 300 ücretli öğretmen çalıştırıldığını kaydeden Geylan, öğretmen açığının Bakanlığın verilerine göre 112 bin olduğunu, Tüm bunlara rağmen sadece 20 bin atama yapılmasının yanlış bir politika olduğunu bildiren Geylan, “Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu? Ülkemizin ekonomik sıkıntı içinde, kamuda tasarruf tedbirleri uygulanıyor. Ancak eğitimde tasarruf olmaz. Gerekirse yediğimizden içtiğimizden kısacağız, eğitime yatırım yapacağız” ifadelerini kullanarak, Eğitime yapacağımız yatırımların başında öğretmen atamalarının geldiğini söyledi.

100 BİN ATAMAYAPILSIN!

Geylan, “Eğer okullarda öğretmen yok ise, eğitime yaptığınız yatırımların hiçbir anlamı yoktur. Dolayısıyla Milli Eğitim Bakanlığı’nın ve Hükümetin öğretmen atamasında kesintiye gitmesini doğru bulmuyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı’nın açıkladığı 20 bin atama sayısı artırılmalı ve 40 bin olmalı, Ağustos ayında da 60 bin atama duyurusu yayınlanmalıdır. 2019 yılında toplam 100 bin atama yapılmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

EĞİTİM ÇALIŞANLARI KUTUPLAŞTIRILDI

Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim-Sen olarak mülakatın kamudan kökten kaldırılmasını talep ettiklerini Mülakatın olduğu yerde adaletin olmayacağını ifade eden Genel Başkan Geylan, Milli Eğitim Bakanlığı’nın uzun bir süredir liyakat ve ehliyet esasına göre değil, birtakım mensubiyetlere göre yönetici ataması yapılan bir bakanlık haline geldi. Eğitim çalışanlarının mensubiyetleri üzerinden kutuplaştırıldı. Bu konuda Sayın Ziya Selçuk’un hızlı, radikal ve bir takım siyasi kaygılardan uzak bir şekilde adım atması lazım. MEB’deki yeni döneme dair eğitim çalışanlarında oluşmuş olan bir heyecan var. Ama bu heyecanın da somut adımlarla beslenmediği zaman süreç içerisinde söneceği görülmelidir. Bu heyecana yazık etmemeliyiz." şeklinde açıklamada bulundu.

"Mülakat liyakati öldürür, mülakat ehliyeti katleder!"

Mülakatın kökten kaldırılmasını teklif ettiklerini belirten Geylan yazılı basın açıklamasını şöyle tamamladı:

"Sadece eğitimde değil, tüm kamu kurumlarında mülakat uygulamasına karşı çıktıklarını bildiren Geylan, “Gerek görevde yükselmelerde gerekse işe alımlarda mülakat marifeti ile kamu çalışanları ayrıştırılıyor. Çok büyük hak gaspları söz konusudur.  Dolayısıyla Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen olarak mülakatın kamudan kökten kaldırılmasını talep ediyoruz. Mülakatın olduğu yerde adalet olmaz. Mülakat liyakati öldürür, mülakat ehliyeti katleder!”"

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2019, 14:22
YORUM EKLE