Alexa

YKS öncesi adaylara tüyolar!

İki buçuk milyona yakın aday yıl boyu hazırlandığı 2019 YKS’de son hafta... Peki adaylar sınava doğru son günleri nasıl değerlendirmeli?

YKS öncesi adaylara tüyolar!

Uzmanlar YKS’nin yolun sonu olmadığını, henüz gerçekleşmemiş bir sınavın getireceği endişe ve kaygının hiçbir şeye faydasının olmadığını kavrama gereğine dikkat çeken Altınbaş Üniversitesi Rehberlik Koordinatörü Murat Acet hafta sonu yapılacak sınavlar öncesinde adaylarla önemli tüyoları paylaştı.

 Murat Acet, 3 önemli başlıkta sade ve uygulanabilir bir program önerisinde bulunarak şunları paylaştı:

  1. Özet çalışma ve tekrar yapacağınız konuları belirleyin
  2. Tespit ettiğiniz eksiklerinizi son kez gözden geçirin, küçük parçalar halinde çalışmalar yapın. Sınavın provası olması bakımından denemeleri ve soru çözümlerinizi zaman tutarak gerçek sınav saatlerinde uygulayın.
  3. ÖSYM’nin sitesinde yayınladığı geçmiş yılların, özellikle 2018 YKS’nin soru ve çözümlerine bakmayı unutmayın, soru tarzları ve sınav aşinalığınızı arttıracaktır.


Sınava yaklaştığımız son günlerde  başta beslenme ve uyku düzeniniz olmak üzere değişiklikler yapmamaya özen gösterin. Sosyal etkinliklere, aile ve arkadaşlarınızla geçireceğiniz zamanlar ayırın.

Ders çalışmayı bırakın!

Acet, Sınava 1 ya da 2 gün kala çalışmaların bırakılmasının doğru ve yerinde olduğunuvurguladı.

Acet, “Sınava birkaç gün kala tüm hazırlıklarınızı tamamlayın. Sınav yerinizi görmek, ulaşımla ilgili planlarınızı oluşturmak, sizden istenilen belgeleri eksiksiz tamamlamak ve sınav günü için rahat kıyafetler hazırlamak gibi teknik hazırlıklarınızı birkaç gün önceden bitirin, yaşanmasını hiç istemeyeceğiniz ve telafi zor olacak sürprizlerin böylelikle önüne geçebilirsiniz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2019, 21:22
YORUM EKLE

banner325