Alexa

Bakan Ağbal'dan Flaş Vergi Açıklaması

Maliye Bakanı Naci Ağbal, finansal piyasaların derinleşmesi ve gelişmesi için rekabet halinde olunan ülkelerle rekabetin önünde engel oluşturabilecek vergileri kaldırmaktan kaçınmayacaklarını belirtti.

Bakan Ağbal'dan Flaş Vergi Açıklaması

Maliye Bakanı Naci Ağbal, İstanbul'da "Türk Bankacılık Sektöründe Suç Gelirlerinin Aklanması ve Terörün Finansmanı İle Mücadele Çalıştayı sonrasında basın mensuplarından gelen soruları cevapladı.

İstanbul Finans Merkezi ve vergi indirimleri ile ilgili gelen soruya Ağbal “Finansal piyasaların derinleşmesi ve gelişmesi için rekabet halinde olduğumuz ülkelerle rekabetimizin önünde engel oluşturabilecek varsa vergileri kaldırmaktan kaçınmayacağız” şeklinde cevap verdi.

Ağbal, çıkışta kameraların karşısına geçti. Ağbal; Ağbal vergi indirimlerine ilişkin ise “Vergiler ve diğer kamusal maliyetlerin azaltılması konusunda da tabi ki mali disipline dikkat edeceğiz. Bir taraftan da finansal piyasaların derinleşmesi ve gelişmesi için rekabet halinde olduğumuz ülkelerle rekabetimizin önünde engel oluşturabilecek varsa vergileri kaldırmaktan kaçınmayacağız” ifadelerini kullandı.

Bakan Ağbal, akaryakıttan alınan vergiler ile ilgili sorulan bir soruya ise “Bir mal üzerindeki vergi yükü nasıl hesaplanır? O malın perakende satış fiyatına bakılır yani akaryakıtın petrol istasyonundaki satış rakamına bakılır bir de onun üzerinde bütün vergilere bakılır, birbirlerine bölünür. Ortaya vergi yükü dediğimiz oran çıkar. Maliye Bakanı olarak söylediğim, akaryakıt üzerinden almış olduğumuz maktu vergiler zaman içerisinde artmış olsa da aslında oran olarak bakıldığında vergi yükü azalma eğiliminde. Motorin için söylüyorum yüzde 66-67 mertebesindeki oranlardan yüzde 59 oranına düştük. Dolayısıyla diyebilirsiniz ki ‘Vergi yükü bu haliyle de yüksek’ o ayrı bir şey. Ama benim soru önergesine verdiğim cevap gayet net. Biz zaman zaman akaryakıt üzerinde aldığımız maktu vergiyi artırıyoruz ama bunu her yıl da yapmıyoruz. Birçok yılda akaryakıttaki vergiyi değiştirmiyoruz. Onun için zaman içerisinde vergi yükünün oran olarak aşağı gelmesi de gayet doğal. Onun için burada şaşıracak bir şey yok. Şaşırdık diyenler matematik öğrensinler” şeklinde cevap verdi.

Kaynak: İHA

YORUM EKLE