Alexa

Dolar Düşmeye Devam ediyor

Dolar, 17 Nisan'dan bu yana gördüğü en düşük seviyesine geldi. ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell dün, Fed'in mevcut politikası konusunda rahat olduklarını ve faiz oranlarının uzun süre sabit kalmasını beklediklerini belirtti.

Dolar Düşmeye Devam ediyor

Dolar, 5,7173'e kadar geriledi. Dolar/TL saat 11.45 itibarıyla önceki kapanışına göre yüzde 0,85 azalışla 5,7347'den alıcı buldu. Avro/TL ise yüzde yüzde 0,57 azalışla 6,4675'den, sterlin/TL de yüzde 0,68 azalışla 7,3100 seviyesinden işlem gördü.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, dün yaptığı açıklamada, Fed'in mevcut politikası konusunda rahat olduklarını ve faiz oranlarının uzun süre sabit kalmasını beklediklerini ifade etti. Powell, "Şu anda politika duruşumuzun uygun olduğunu düşünüyoruz. Faiz konusunda aşağı veya yukarı yönlü bir hareket için güçlü bir durum görmüyoruz" şeklinde değerlendirdi.

Analistler, yaptığı değerlendirmelerinde ise, Powell’in açıklamalarının yatırımcılar tarafından genişlemeyi destekleyici adımlar olarak gördüklerini açıkladı.

Uzmanlar, bayramı dolayısıyla piyasaların kapalı olduğunu, yurt dışında ise Avro Bölgesi’nde perakende satışları ve ABD’de ham petrol stokları başta olmak üzere açıklanacak verilerin takip edileceğini bildirdi.

Analist Antje Praefcke, değerlendirmesinde "Dolar, ticaret konusundaki tartışmaların merkezinde yer aldıkça ABD tahvillerinin getirisinde düşüş yaşanıyor. Piyasa ticaret tartışmalarının reel ekonomiye etkilerinin olacağını düşündüğü için faiz indirimi istiyor. Dolar için pozitif bir argüman görünmüyor" dedi. Bunun yanında Fed'in faiz indiriminin fiyatlandığını, bu sebeple son düşüşün kalıcı olmadığını savunan analistler de bulunuyor.

Cüneyt Özdemir isyan etti 

Ülkemizde doların yükselmesine sevinen, düşmesine ise üzülenlere Cüneyt Özdemir adeta isyan etti. Hangi siyasi görüşte olursa olsun böyle düşünenlere 'geri zekalı' diyen Özdemir, sosyal medyada gündem oldu.

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2019, 13:17
YORUM EKLE