Alexa
banner314

Erzurum Şeker Fabrikası iptal, Turhal ve Ilgın satıldı

Erzurum, Turhan ve Ilgın Şeker Fabrikaları özelleştirme ihaleleri  nihai pazarlık görüşmeleri yapıldı. Erzurum Şeker Fabrikası alıcı bulamadı. Turhal Şeker Fabrikası Kayseri Şeker A.Ş'ye, Ilgın Şeker Fabrikası ise Alteks Tekstil ve Turizm A.Ş'ye satıldı. 

Erzurum Şeker Fabrikası iptal, Turhal ve Ilgın satıldı

Erzurum Şeker Fabrikası alıcı bulamadı. Turhal Şeker Fabrikası 569 milyon lira ile Kayseri Şeker A.Ş'nin, Ilgın Şeker Fabrikası ise Alteks Tekstil ve Turizm A.Ş'nin oldu.

Turhal fabrikasına ise 5 firma teklif verdi. İhaleyi 569 milyon lirayla en yüksek teklifi veren Kayseri Şeker kazandı.

Ilgın Şeker Fabrikası, Alteks Tekstil 637 milyon liralık en yüksek teklifle kazandı. Bugüne kadar 6 şeker fabrikasının ihalesi tamamlandı.

İlk satışa çıkan Erzurum Şeker Fabrikası'nın ihalesi 211 milyon lira ile açıldı. İhaleye Doğuş Gıda ile Mutlucan A.Ş katıldı. Doğuş Gıda ihale başında fiyat vererek masaya oturmadı. 15 dakikalık süren açık oturumda Mutlucan Gıda ise yeterli fiyat vermeyerek ihaleden çekilmiş oldu ve satış iptal oldu.
 
Mutlucan A.Ş.Bilgi A.Ş , Albayrak Grubu,Doğuş Gıda ve Kayseri Şeker katıldığı 1.tur, kapalı teklif şeklinde gerçekleşti.

Ilgın Şeker Fabrikası'nın satışı açık arttırma ihalesine Doğuş Gıda, Alteks Tekstik Turizm A.Ş. Multucan A.Ş., Bergis İnşaat, Albayraklar Grubu Ersel Grup A.Ş., Özbey Holding, Kayseri Şeker A.Ş., Safi Katı Atık A.Ş. ve Iskur tekstil katıldı. Elemeli 4 tur şeklinde ilerleyen ihalede, elemesiz turda en yüksek teklif 350 milyon lira oldu. İlk turda Özbey Gıda çekilirken bu turda en yüksek teklif 569 milyon TL oldu. 2. turda en düşük teklifi veren Bergis İnşaat ihaleden çekilirken bu turda en yüksek teklif 569 milyon TL oldu. 3. turda en düşük teklifi Albayrak Grubu verirken bu turda en yüksek teklif 617 milyon lira oldu. İhalenin son turunda Multlucan A.Ş de ihaleden çekilirken, ihale açık arttırma usulüne geçildi.


İhale açık arttırmaya geçerken başlangıç fiyatı 632 milyon TL olarak belirlendi. Açık arttırmada fiyat 637 milyon liraya gelirken Safi Katı Atık A.Ş. çekildi. Kayseri Şeker A.Ş. mola istemesinden sonra salona gelerek çekildiklerini beyan etti. 637 milyon lirada Ersel Grup ve Doğuş Gıda da çekilirken ihalenin kazananı 637 milyon TL ile Alteks Tekstil A.Ş oldu.

Ilgın Şeker Fabrikası için teklif veren firmalar şunlar:

Mutlucan Tuz-MBM Enerji Ortak Girişim Grubu, Alteks Tekstil, Doğuş Yiyecek Gıda, Albayrak Turizm,Erser Tarım-Sterk Plastik OGG, Safi Katı Yakıt, Bergiz İnşaat AŞ, Özbey Holding AŞ Ortak Girişim Grubu,Kayseri Şeker ve İskur Tekstil...

Kaynak: İHA

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2018, 22:10
YORUM EKLE

banner313