Alexa

Sadaka, Bağış, Zekat Piyasası ve Fetögiller

İslâm dünyasındaki sadaka cirosunun gözleri kamaştırdığını belirten İlahiyatçı yazar Ali Osman Muş, Türkiye’de yıllık cirosu 50 milyar dolar,olduğunu “sadaka, bağış, zekat” piyasasının yabancı kurnazların bile dikkatini çektiğini belirtti.

Sadaka, Bağış, Zekat Piyasası ve Fetögiller

İlahiyatçı Yazar Ali Osman Muş, sadaka, bağış, zekat” piyasasının Türkiye’de yıllık cirosu 50 milyar dolar, Endonezya’da ise 23 milyar dolar olduğun belirterek bunun önemine dikkat çektiği yazısında, fetögillerin türediğini ve  “bitmez tükenmez hazine“ sadaka kültürünü” sömürüp kemirdiklerini belirtti.

"2013 lere kadar Türkiye’de bu işin kompetanı olan Fetö denen maddi-manevi hırsızlık şebekesinin mirasını devralanlar ne derecede güvenilir? buna bakılmalıdır." ifadelerini kullanan Ali Osman Muş, Düşündürücü olan benzeri bir olgu Endonezya’da yaşandığına dikkat çekerek şöyle dedi: "Ülkece ünlü Ustad Yusuf Mansur “sadaka mucizesi” (mukjizah sedakah, keajabian sedekah) adı altında müslümanlardan para toplamakta topladığı paralarla insanlar arasında çekiliş yapıp bir kişiye vererek onları sıraya koymaktadır. Tabi daha baştan yüzde yirmisine şeriat adına el koyduğu komisyonlar çıktıktan sonra. Böylece kendi adına inşaat şirketleri, yatılı mektepler vesaire kurarak mucize dediği şeyi gerçekleştirmektedir. Ne gariptirki bir önceki devlet başkanı SBY zamanında devlet başkanlığı dairesinde çalışanlara vaaz verecek kadar da popülerleşmişti. Ardından mahkemeye verilince daha da meşhur olmuş ünlü İstiklal Camisi’nde din-iman adına canlı yayında vaaz vererek kahraman edasıyla ününe ün katmış banka hesaplarını daha da şişirecek fırsatı yakalamıştı." dedi.

Vehhabi mezhebi Suudi topraklarında egemen ve mezhebin kurucusu Abdulvehhap adlı din bilgini toplanan haraca karışmayacaklarını, aksine daha da fazla toplamaları için yardım edeceklerini belirterek, vergi işlerine karışmama garantisi verip yerini sağlamlaştırdıktan sonra akidesini yaymaya devam ettiğini belirten Muş, Aynı işi Uyeyne kabilesi arazisinde yapmış ancak kabileden tepki gördüğünü belirtti.

ALİ OSMAN MUŞ'UN MAKALESİNİN TAMAMI ŞÖYLE...

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2019, 13:35
YORUM EKLE