3. Uluslararası Model OIC Liseler Zirvesi

3. Uluslararası Model OIC Liseler Zirvesi, Grand Cevahir Otel ve Kongre Merkezi’nde başladı. 

Güncel 06.05.2022, 13:18 06.05.2022, 13:23
3. Uluslararası Model OIC Liseler Zirvesi

İslam İşbirliği Gençlik Forumu (ICYF), Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Beyoğlu Eğitim ve Kültür Vakfı işbirliği ile üçüncü kez gerçekleştirilen 3. Uluslararası Model OIC Liseler Zirvesi, Grand Cevahir Otel ve Kongre Merkezi’nde başladı. 

Daha Adil Bir Dünya için Küresel Barışın Tesisi” teması ile düzenlenen zirvenin açılış konuşması Beyoğlu İmam Hatip Lisesi Model İİT Kulübü Kurucu Başkanı Burak Ömer Demir tarafından yapılırken, zirvenin açılış töreni T.C. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, T.C. Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, T.C. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan ve T.C. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Nazif Yılmaz’ın katılımıyla gerçekleştirildi. 6-9 Mayıs 2022 tarihleri arasında düzenlenen 3. Uluslararası Model OIC Liseler Zirvesi ile öğrencilerin dünyanın ve İslam coğrafyasının sorunlarına dair farkındalığını, duyarlılığını artırmak ve bu kapsamda çözüm önerisi sunmalarını sağlamak hedefleniyor. 

4 gün sürecek zirvede 56 ülkeden 224 delege söz alıyor

3. Uluslararası Model OIC Liseler Zirvesi’nde, İslam İşbirliği Teşkilatına üye olan 56 ülke ve Müslüman toplulukların yaşadığı bölgelerdeki lise seviyesindeki öğrenciler katılacak. Zirvede Türkiye’deki Arapça ve İngilizce hazırlık sınıfı bulunan Anadolu İmam Hatip Liseleri, Uluslararası Anadolu İmam Hatip Liseleri, Anadolu Liseleri, Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri ve özel okul öğrencilerinden toplam 224 delegenin üye ülkelerin gündemindeki problemleri müzakere etmesi hedefleniyor. Zirvenin diğer hedefleri arasında ise Millî Eğitim Bakanlığı’nın 2023 Eğitim Vizyonu'nda da vurgulanan, öğrencilerin yabancı dil, analitik düşünme ve sorunlara çözüm üretebilme becerilerinin geliştirilmesi de yer alıyor.  

Model OIC; Üçüncü İslam Konferansı Gençlik ve Spor Bakanları Toplantısı’nda, gençliğin entelektüel kapasitelerini geliştirmek ve İİT'yi gençler arasında önde gelen uluslararası bir kurum olarak tanıtmak hedefiyle ICYF tarafından uygulanan on dört gençlik eylemi arasında yer alıyor. Beyoğlu Eğitim ve Kültür Vakfı, Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi ve ICYF ile imzalanan protokol kapsamında, Model OIC projesi, 2018 yılından itibaren lise düzeyinde organize ediliyor.

Zirve ile İslam coğrafyasındaki gençlerin diplomasi alanındaki yetkinlikleri geliştirilecek

3. Uluslararası Model OIC Liseler Zirvesi’nin açılış konuşmasını gerçekleştiren Beyoğlu İmam Hatip Lisesi Model İİT Kulübü Kurucu Başkanı Burak Ömer Demir zirveyle ilgili şunları söyledi: “Bu yıl üçüncüsünü düzenlediğimiz Uluslararası Model İİT Liseler Zirvemizde çok şükür 55 farklı milletten Müslüman gençler olarak buluşuyoruz. Zirve boyunca yapılacak çalışmalar ile katılımcı gençler hem ülkemizi daha yakından tanıma fırsatı elde edecekler hem de kendilerini diplomasi, müzakere ve liderlik alanlarında geliştirme fırsatı bulacaklar. Bu zirvenin hazırlanmasında gençlere bu fırsatların sunulmasında emeği geçen Beyoğlu Eğitim Kültür Vakfı, Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi ve İslam İşbirliği Gençlik Forumu’na teşekkür ediyorum”.

Zirvede konuşma yapan Beyoğlu Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Şaban Kurt zirveyle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: “Beyoğlu Eğitim ve Kültür Vakfımız toplumumuzun ve ülkemizin problemlerinin çözülmesi için faaliyetler yürütmek üzere kurulmuş ve model alınabilecek eğitim faaliyetlerine katkı sunmaktadır. Vakıf olarak Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi ve ICYF ile imzalanan protokol kapsamında, Uluslararası Model İİT Liseler projesini 2018 yılından beri düzenlemekteyiz. 2018 ve 2019 yıllarındaki iki zirvemizin ardından bu yıl üçüncü zirvemizi düzenleyeceğiz. Birincisinde Kudüs- Şerif ele aldık ikincisinde geçmişi ihya ederken geleceğin inşasını konuştuk. Bugün ise burada “Daha Adil Bir Dünya için Küresel Barışın Tesisini” konuşacağız. Düzenlediğimiz zirve ile katılımcı öğrencilerin yabancı dil hakimiyetlerini, İslam coğrafyasındaki sorunlara karşı farkındalıklarını ve diplomasi alanındaki yetkinliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz. Zirvenin hedefleri arasında Millî Eğitim Bakanlığı’nın 2023 Eğitim Vizyonu'nda da vurgulanan, analitik düşünme ve sorunlara çözüm üretebilme becerilerinin geliştirilmesi de yer almaktadır".

Zirvenin açılış töreninde konuşma yapan İslam İşbirliği Gençlik Forumu (ICYF) Başkanı Taha Ayhan ise şu değerlendirmelerde bulundu: “İİT bölgesindeki en büyük gençlik toplantılarından birine ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz. Model OIC, uluslararası iş birliği, insan hakları, ekonomi, sosyal, kültür ve İİT Gençlik Stratejisi’nin tüm alanlarında fikir, bilgi, deneyim alışverişinde bulunabilmek ve ilgili konuları açıkça tartışabilmek için harika bir fırsat sunuyor. Geleceğe yön verecek gençlerin yetiştirilmesindeki sorumluluğumuzun farkındayız. ICYF olarak kurulduğumuz günden bugüne gençliğin güçlendirilmesine, onlara mümkün olan tüm fırsatları sağlamaya ve yaşam boyu öğrenme becerilerini geliştirmeleri için olası fırsatları kendilerine sunmak için çalışıyoruz. İşsizlik, sağlık ve sıhhat, fırsatlara sınırlı erişim, İslamofobi, aşırılıkçılık ve sosyal dışlanma dahil olmak üzere gençlerimizin kritik sorunlarının çoğunu daha iyi ele almak için değerli üye ülkelerimizle iş birliği yapmaya devam edeceğiz” dedi. 

Gençler zirvede çözüm önerilerini sunacak

Dört gün sürecek zirvede katılımcılar organizasyon ekibi tarafından kendilerine önceden bildirilmiş olan ülkeleri ilgili komitelerde temsil ederek, gündem maddeleri hakkında çözüm önerileri üretecekler. Bu öneriler doğrultusunda karar metinleri yazacaklar ve yazılan karar metinleri ışığında hazırlanacak olan Deklarasyon İİT Genel Sekreterliği’ne gönderilecek. Zirvede, Kudüs Komitesi'nde, "Filistin’de Baskı ve Zulmün Durdurulması İçin Gerekli Adımların Atılması", Enformasyon ve Kültürel İşler Daimî Komitesi (COMIAC)’nde, "Kültürel Yozlaşmaya Karşı İslam Kültürünün İhyası", Gençlik ve Spor Bakanları Konferansı (ICYSM)’nda, "İİT Gençlik Stratejisine Ulaşmak: Gençleri Hayatın Her Alanında Güçlendirmek", Çevre Bakanları Konferansı (ICEM)'nda ise "Sıfır Atık Vizyonu: İklim değişikliği ve küresel etkileriyle mücadele için gerekli aksiyonların alınması" oturumları gerçekleştirilecek. Bu seneki zirvede Kudüs Komitesi ve Enformasyon ve Kültürel İşler Daimî Komitesi (COMIAC) çalışma dili Arapça, Gençlik ve Spor Bakanları Konferansı (ICYSM) ve Çevre Bakanları Konferansı (ICEM) çalışma dili İngilizce olarak gerçekleştirilecek. 

Zirve, 9 Mayıs Pazartesi günü Deklarasyonun ilanı ile sona erecek

07 Mayıs Cumartesi günü katılımcılar gün boyu komitelerde gündem maddeleri ile ilgili tartışmalara devam ederken 08 Mayıs Pazar günü katılımcılar komitelerde gün boyu tartışılan gündem maddeleri hakkında karar metinleri yazarak komite çalışmalarını tamamlayacak. Cumartesi ve Pazar günleri komite çalışmalarının ardından katılımcıların kaynaşması, kültürel alışverişin sağlanması ve Türkiye ile İstanbul’u yakından tanıtılması amacıyla sosyal etkinlikler düzenlenecek. 09 Mayıs Pazartesi günü, Deklarasyonun ilanı, başarılı delegelerin ödüllendirilmesi ve protokol konuşmalarıyla kapanış töreni gerçekleştirilecek.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)