Abdullah Dede: Aydın (?) Takımının 'İzmir Marşı SAPLANTISI' Beni Güldürür Hep

Müjdat Gezen, bir programda “Bunlar (şu anki iktidar) Mehter Marşı ile gidecek, biz (kim iseler) İzmir Marşı ile geleceğiz” ifadelerine kapsam haber yazarı Abdullah Dede sert tepki gösterdi.

Güncel 02.10.2021, 21:59 02.10.2021, 22:57
Abdullah Dede: Aydın (?) Takımının 'İzmir Marşı SAPLANTISI' Beni Güldürür Hep

Abdullah Dede, Tiyatrocu Müjdat Gezen'in “Bunlar (şu anki iktidar) Mehter Marşı ile gidecek, biz (kim iseler) İzmir Marşı ile geleceğiz” sözlerine sert tepki göstererek, "Şimdilerin entelektüel geçinen aydın (?) takımının “İzmir Marşı SAPLANTISI” beni güldürür hep." dedi.

Müjdat Gezen İzmir Marşı Sözleri:

TELE 1'de Uğur Dündar'ın sunduğu canlı yayın programına katılan Tiyatrocu Müjdat Gezen, katıldığı bir programda şu ifadeyi kullanmıştı: “Bugün yarın öyle bir şey olacak ki, Mustafa Kemal hep doğruyu söylemiştir. ‘Geldikleri gibi giderler'. Bunlar Mehter Marşı ile gidecek, biz de İzmir Marşı ile geleceğiz”

Yazar Abdullah Dede, "Bu entellerin asırlarca ordumuzla beraber ülkeler fetheden mehtere ve Mehter Marşına yaptığı yakıştırmalar da çok komiktir." diyerek, şunları söyledi:

"Söz gelimi “mehter gibi iki ileri bir geri gitmek” cıvıklığı ancak aydın (entel) takıntısıdır. Mehtere bu takıntı, yabancıların Türk düşmanlığının içimizdeki saflara damardan - zihinden şırınga edilmesinin yansımasıdır.Orhun Kitabelerinde bir ordu bandosundan söz edilse de hakkında bilgi sahibi değiliz. Onun haricinde günümüzde varlığını sürdüren dünyanın en eski ordu bandosu olan Mehter, Farsçadaki “mıhter” sözünün Osmanlı Türkçesinde büyük - ulu anlamında kullanılmış şeklidir. Savaşta Hunlarda görülen yüksek sesli müzikle düşmana korku verme taktiği Osmanlıda mehter coşkusuyla düşmana korku verme taktiğiydi. Osmanlı ordusunun savaşa mehter eşliğinde iki adım ileri bir adım geri atarak gittiğini zanneden yellemeler -alınmasınlar ama- çok saflar… Bu kadar saf insanda insaf olur mu? Mehter, cenk meydanında yerini almak için iki adım atıp durarak sağa, sonra aynı şekilde sola selam vererek yürür. Çalınan marşlar askeri coştururken düşmanın moralini bozardı." dedi.

Marşın İzmir’in kurtuluşundan dört yıl önce bestelendiğine ve söylendiğine dikkat çeken Abdullah Dede, "Tamamen Müslümanlardan oluşan Kafkas İslam Ordusu'nun 15 Eylül 1918'de Bakü Muharebesi'ni kazanması üzerine yazılıp İzzettin Hümayi tarafından bestelenmiş, sonradan Atatürk için uyarlanmıştır." şeklinde ifadelere yer verdi.

Bu yazıyı yazmasına vesile olan Müjdat Gezen’e teşekkür eden Abdullah Dede'nin yazısının tamamı şöyle...

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)