Alexa


Açıkhava reklamlarında Renklerin Dili Nedir?

Açıkhava Reklamcıları Derneği (ARED) renklerin her birinin farklı anlamlar taşığını belirtti. ARED, "Bankalar mavi, oteller yeşil renkle reklam yapıyor" diyerek reklamlarında renklerin psikolojik etkisini anlattı.

Güncel 05.06.2019, 15:08 17.08.2019, 23:19
Açıkhava reklamlarında Renklerin Dili Nedir?

Sokakta karşımıza çıkan her reklamda renkler farklı bir anlam taşıdığını anlatan Açıkhava Reklamcıları Derneği (ARED) göre Güveni temsil eden maviyi bankalar tercih ederken kadınlara yönelik ürün satan markalar, romantik etki yaratan pembe ve mor renkleri kullanıyor.

ARED tarafındah yapılan açıklamada, Tüketicilerin satın alma davranışlarını ürünlerin ses, koku, doku ve dış görünüşleri etkilediği, tüm bu etkenler arasında en büyük payı dış görünüş aldığına dikkat çekilerek; "Dış görünüşte ise renkler güçlü psikolojik etkileriyle tercihlerimize yön veriyor. Şirketler de ürün görselleri ve reklamlarında renklerin psikolojik etkisini kullanıyor. Bazı renkler tüketicilerin ürünleri satın alıp almayacağı konusunda kilit rol oynuyor. Türkiye’de yaklaşık 10 milyar dolarlık bir sektörü temsil eden Açıkhava Reklamcıları Derneği (ARED), her rengin satın alma davranışı üzerindeki etkisini sektörlere göre yorumluyor. Kendilerini ve ürünlerini renkler üzerinden tanımlayan markalar reklamlarıyla tüketicileri bu renkler sayesinde tavlıyor" dendi.

Açıkhava reklamlarında Renklerin Dili Nedir?

Açıkhava reklam sektöründe faaliyet gösteren firma temsilcilerini bir çatı altında toplamak, üyelerinin hak ve çıkarlarını korumak, sektörün sorunlarına çözüm bulmak, açıkhava reklam sektörünü özel ve resmi kurum ve kuruluşlarda, yurtdışında temsil etmek amaçlarıyla 2000 yılında kurulan Açıkhava Reklamcıları Derneği (ARED) tarafından yapılan açıklamada renklerin dili şu şekilde anlatıldı:

Mavi: Güvenin rengi olan mavi genellikle banka ve finans kurumları tarafından tercih ediliyor. Öyle ki mavi kalemle yazılan yazılar bile akılda daha çok kalıyor.

Kırmızı: Kırmızı renk canlılığı ve enerjiyi temsil ediyor. Kalbi anımsatan renk, tüketicilere ürünleri alma konusunda hızlı davranması gerektiğini söylüyor. Perakende zincirleri ve kampanya yapan markalarda kırmızı yoğun şekilde kullanılıyor.

Yeşil: Doğanın rengi olan yeşil, huzuru ve güveni çağrıştırıyor. Bu renk genellikle oteller, sağlık merkezleri, turizm şirketlerinin reklamlarında kullanılıyor.

Turuncu: Turuncu birçok alanda agresyonu temsil ediyor. Herkese hitap ediyor ve satın alma duygusunu en güçlü tetikleyen renk olarak biliniyor. Online satış siteleri, bankalar ve elektronik zincirlerinin çok sevdiği bir renk…

Sarı: Neşe, gençlik ve dinamizmi anlatan renk, genellikle gençlere yönelik satış yapan markalar tarafından kullanılıyor. Sıcaklık hissi veren sarı renk, tur şirketleri tarafından da tercih ediliyor.

Pembe: Bu renk kadınlara yönelik ürün satan kişisel bakım markaları tarafından tercih ediliyor. Romantik bir renk olan pembenin aynı zamanda sakinlik veren bir etkisi de var.

Mor: Duygusallığın rengi olan mor genellikle güzellik ve yaşlanmayı geciktiren ürünlerde kullanılıyor.

Siyah: Gücün rengi olan siyah, lüks markaların ürünlerini tanıtmak için kullandığı bir renk. Özellikle lüks otomobil markaları ve giyim markaları tercih ediyor.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P