Andımız Kim tarafından Yazıldı? İşte Andımızın Tarihçesi

2013'te çözüm süreci kapsamında PKK'lıların diretmesi sonucunda kaldırılan Andımız, Danıştay kararı ardından yeniden gündeme geldi. Peki andımız kim tarafından yazıldı? Andımız nasıl ortaya çıktı?

Güncel 19.10.2018, 23:43 20.10.2018, 00:58
Andımız Kim tarafından Yazıldı? İşte Andımızın Tarihçesi

Türkiye ve KKTC'deki ilköğretim okullarında her sabah öğrenciler derse girmeden önce okutulan Andımızın tarihçesi nedir? Vatandaşlar andımızın kim tarafından yazıldığını ve nasıl ortaya çıktığını merak ediyor. 

Andımız,1933 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün onayıyla okullarda okutulmaya başladı. Zamanın Milli Eğitim Bakanı Reşit Galip tarafından hazırlandı. Andımız, 1997 yılında yapılan değişiklikle günümüzdeki halini almıştır. Türklük ve Atatürk karşıtı cepheler tarafından çok kez kaldırılmak istenen Andımızın değişimlere uğradığı yıllar şöyle:

ANDIMIZIN İLK HALİ (1933)

Türküm, doğruyum, çalışkanım. Yasam, 

küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, 

yurdumu, budunumu özümden çok sevmektir. 

Ülküm, yükselmek, ileri gitmektir. 

Varlığım Türk varlığına armağan olsun.

ANDIMIZIN İKİNCİ HALİ (1972) 

Türküm, doğruyum, çalışkanım. Yasam, küçüklerimi korumak, 

büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir.

Ülküm yükselmek, ileri gitmektir. 

Varlığım Türk varlığına armağan olsun.

Ey bu günümüzü sağlayan, Ulu Atatürk: 

açtığın yolda, kurduğun ülküde, gösterdiğin amaçta 

hiç durmadan yürüyeceğime ant içerim. 

Ne mutlu Türküm diyene.

ANDIMIZIN ÜÇÜNCÜ HALİ (1997) 

Türküm, doğruyum, çalışkanım, 

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, 

yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir. 

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir. 

Ey Büyük Atatürk! Açtığın yolda, 

Gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım Türk varlığına armağan olsun. 

Ne mutlu Türküm diyene!

Türk Eğitim-Sen'in açtığı davada Danıştay , 8 Ekim 2013'te kaldırılan Öğrenci Andı için "Yeniden okutulsun" dedi.

PKK Baskı ve oyunu ile Çözüm süreci saçmalığı zamanında ANDIMIZ 2013’TE kaldırıldı.

Andımız, ilk kez çözüm süreci olarak adlandırılan dönemde kaldırılmıştır. Birçok sivil toplum kuruluşunun tepkisine aldırış etmeksizin kaldırın andımız, çözüm sürecinin tarafı olan PKK terör örgütünün de “kaldırılsın” talebinde bulunduğu konulardan biriydi.

DANIŞTAY KARARI:

Çözüm sürecinde AK Parti’nin kaldırdığı andımızla ilgili en büyük tepkilerden birisi de Türkiye’nin en büyük sendikalarından biri olan Türkiye Kamu-Sen’den gelmişti. 

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen’in yargıya taşıdığı konuyla ilgili karar veren Danıştay 8. Dairesi, 2013'teki düzenlemenin iptaline karar verdi. Böylece okullarda andımızın yeniden okutulmasının önü açılmış oldu. 

Parti ve hükümete yakınlığıyla bilinen sendikalardan Danıştay’ın kararına tepki geldi. AKP Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Bekir Bozdağ, "Öğrenci andı kararı ile Danıştay 8. Dairesi; hukuka uygunluk denetiminin sınırlarını aşmış, kendisini yürütmenin yerine koymuş, yürütmenin takdir hakkını yok saymış dahası yürütmenin takdir yetkisini bizzat kullanmıştır. Kısaca; anayasa ve yasayı alenen çiğnemiştir" dedi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Anayasamıza göre Danıştay, yerindelik denetimi yapamaz, idarenin yerine geçerek karar veremez" dedi.

Memur-Sen'e bağlı Eğitim-Bir-Sen Andımız'la ilgili, "Gerici, baskıcı, militarist, totaliter zihniyetin ürünü olan öğrenci andının kaldırılmasına, toplumsal barışın ve uzlaşının sağlanması, demokratik bir Türkiye’nin inşası adına biz de Eğitim-Bir-Sen olarak destek vermiştik" dedi.

Twitter hesabından konuyla ilgili paylaşımda bulunan İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Türk olmaktan mı, doğru olmaktan mı rahatsız oluyorlar?" ifadelerini kullanarak "Başta Sayın Bakan olmak üzere #Andımız ile ilgili Danıştay kararına çemkirenler, Türk olmaktan mı, doğru olmaktan mı rahatsız oluyorlar?" dedi.


Milliyetçi Hareket Partisi'nin Ankara’daki genel merkez binasına 2015 yılında asılan ve Andımız’ın yazılı olan dev pankartın fotoğrafı partinin resmi twitter hesabından ‘Ne mutlu Türküm diyene’ şeklinde paylaşıldı.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)