Alexa

Ceza indirim Yasa'sında (Af Yasası) Son Günler

Kader Mahkumları müjdeli bir haber bekliyor. Hükümlü yakınları ceza indiriminin ne zaman çıkacağını merak ediyor. Cezaevlerinde af yasasını bekleyen binlerce mahkum hürriyetine kavuşmak için gün sayıyor. Peki ceza indirim yasası ne zaman çıkacak?

Ceza indirim Yasa'sında (Af Yasası) Son Günler

Af yasası olarak kabul gören ceza indirim yasası tasarısının şekillenmesi ve yasallaşacağı ihtimalinin yükselmesi ile birlikte mahkumları umutları da artmaya başladı.

'Af yasası' ilgili yeni modeller üzerinde tartışmalar devam ederken erken tahliye için formüllerinde ortaya çıktığı belirtiliyor. Şartlı salıverilme süresine 1 yıl kalanların denetimli serbestlik uygulanarak tahliye edilmesine" ilişkin hükümdeki sürelerin kademelendirileceği de kesinleşiyor. Bu duruma göre, tüm cezalara "standart 1 yıl" yerine 20 yıl hapis cezası olan bir hükümlüye 2 yıl, 2 yıl hapis cezası olana ise 2 ay gibi bir sisteme geçilmesi üzerinde durulduğu belirtiliyor. Bu gelişme ile cezaevleri nüfusunun önemli derecede azalması bekleniyor.

MHP'NİN YASA TEKLİFİ

Af bekleyen binlerce mahkum ve akrabaları af yasası için heyecanlı bir bekleyiş içinde. Aftan muaf tutulan bazı suçlarla ilgili ceza sürelerinden şartlı indirim öngören MHP'nin yasa teklifi daha önce Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın masasından dönmüştü. Bu konunun aynı şekilde yeniden meclise gelmesi bekleniyor

Erken konuşulmaması gerekir ancak, yakın zamanda cezaevlerinde hatırı sayılır sayıda mahkumun salıverilmesi söz konusu olacak. Bu arada mahkum yakınlarını da sevindiren haberler gelmeye devam ediyor.

AF KONUSUNU İLK DEFA MHP GÜNDEME GETİRDİ

Milliyetçi Hareket Partisi ilgili kurmayların daha önce sınırladıkları mahkumlar hariç olmak üzere bir çok mahkumun salıverilmesinde çok önemli katkılara sahip olduğu bilinmelidir. Af konusunu ilk defa gündeme taşıyan MHP lideri Devlet Bahçeli ve takibini yapan ve gündemde kalmasını sağlayan MHP kurmayları bazı mahkum yakınları tarafından suçlanmış, hakaretlere varan sözlerle eleştirilmişti.

ESAS OLAN ÜZÜM YEMEK...

Mahkum yakınlarının sosyal medyada etkin olduğunu bilen bazı ideolojik kimliklere sahip kimseler tarafından bu grublar içine sızanlar tarafından MHP ve cumhur ittifakına karşı çeşitli algılar oluşturmak için yapılan çalışmaların doğru olmadığını önümüzdeki günlerde hep birlikte göreceğiz. Esas olan üzüm yemek olduğunu, bağcıyı döğmeye çalışmanın hiç bir anlamı olmadığını tüm türkiye görecektir.

Mahkum yakınlarının ne kadar zor durumda olduğunu görmemek mümkün değil. En az cezaevlerinde bulunan kader mahkumları kadar çile çektiklerini, mağduriyet yaşadıklarını, çocuklarının da perişan durumda olduklarını anlamamak için sağır ve kör olmak gerekir.

Bir kez daha belirtmek isteriz ki, bu hassas dönemde mahkum yakınları da siyasal bir tavırla hareket etmemeli, etkinliklerinde ve sosyal medyada kullandıkları cümlelere dikkat etmelidir. Mahkum yakınlarının gayesi ideolojik veya siyasi bir kavga içinde bulunması değil sadece cezaevlerinde bulunanan tanıdık ve yakınlarının bir af veya ceza indirimiyle birlikte hürriyetlerine kavuşmasıdır.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2019, 02:18
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fatma usta
Fatma usta - 4 ay Önce

Artık af mı ceza indirimi mi ne ise verin yeter artık

Akın
Akın - 4 ay Önce

Türkiye'deki insanların çoğu artık af veya ceza indirimi konusunda mutabık. Toplumun kanayan yaraaı olan bu konu artık gündeme gelmeli ve TBMM kabul etmeli. ##Af/Ceza İndirimi İstiyoruz##

Muhammet mirac
Muhammet mirac - 4 ay Önce

Benim babam 6 yıl yatırım 3 daha yatacak ve ben 9 yaşındayım ders yapamıyorum oyun oynayamıyorum nolur düşünün bayramdan önce verin bu indirimi sayın büyüklerim bende sizin çocuklarınız gibi bu bayramda babamla olmak istiyorum nolur bana kulak verin

Mirac mirac
Mirac mirac - 4 ay Önce

Vereceklerse versinler bizlerin duygulariyla oynamasinlar

Cemal can
Cemal can - 4 ay Önce

Inanıyorumki mhp söz vermişse yapar

elif
elif - 4 ay Önce

lütfen af çiksin çocuklar babasız büyüyorlar

Melek
Melek - 4 ay Önce

Tükendik artık yeterr

Melek
Melek - 4 ay Önce

Tükendik artık yeterr üç senedir beklıyoruz ölelim daha iyi o duruma geldik