Alexa

Cezaevleri ve 8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Kadın her yerde kadındır. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü tüm dünyada kutlanıyor. Kadınlara özgü bir gün olarak kutlanan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü cezaevlerinde de kutlanıyor mu?

Cezaevleri ve 8 Mart Dünya Kadınlar Günü

8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesinde her ne kadar kutlanıyor olsada Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda (BM) 16 Aralık 1977 tarihinde kabul edilmiştir. Bu tarihten sonra 8 Mart tarihi kadınlar günü olarak tüm dünyada kutlanmaya başlanmıştır.  Ülkemizde ise  8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 tarihinde ‘’Emekçi Kadınlar Günü’’ olarak kutlanmaya  başlanmış ve 1975’ten sonra daha yaygın hale gelmiştir.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü çeşitli etkinlikler ile ve bayanlara özel toplantılarla birlikte insanlar bireysel olarakta çeşitli kutlamalarda bulunmaktadır,

Cezaevleri ve 8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Türkiye'de cezaevlerinde yatan bir hayli kadın mahkum var.yapılan istetistiklere göre;  235 bin 888 mahkûmun 179 bini adli mahkûmdur. Çocuk mahkûm sayısı 2 bin 449'dür. kadın mahkûm sayısı ise 9 bin 700’dür. Annesiyle cezaevinde kalan çocuk sayısı yaklaşık 700 olarak bilinmektedir.

Cezaevinde yatmakta bulunan bir kadın mahkumun kızı şöyle anlatıyor:

Türkiye cezaevlerinde yatan kadın mahkumlar için 8 Mart dünya kadınlar günü dolayısıyla bir etkinlik düzenleniyor mu? Aslında cezaevlerinde yatan bayan mahkumlar kendileri için en önemli etkinlik şartların düzeltilmesi etkinliğidir. kadın mahkumlar 8 mart dolayısıyla kendilerini gösterilecek olan ayrıcalığı istemiyor. Sadece cezaevi şartlarının düzeltilmesini arzu ediyorlar.

 Hz.Muhammed ( S.A.V.), Cennet anaların ayakları altındadır buyuruyor. Veda hutbesi'nde; “Ey insanlar! Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allah’tan korkmanızı tavsiye ederim. Sizin kadınlar üzerinde hakkınız, kadınların da sizin üzerinizde hakkı vardır.” sözleri yüzyıllar önce bile kadınlarımızın dinimizce de ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

Cezaevlerinde şu veya bu sebepten ceza alan ve kaderine razı olup dört duvar arasında en azından huzur içinde cezasını tamamlamak isteyen çok kadın mahkum var. Bu insanların en azından o mekanlarda insanca yaşamasını sağlamak heralde en iyi mükafat olacaktır.

KAPSAMHABER

YORUM EKLE