Cumhuriyet'in 97. yılını kutluyoruz? (29 Ekim ve Cumhuriyet)

29 Ekim 1923 günü her yıl aynı gün 'Cumhuriyet Bayramı' olarak kutlanmaktadır. Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet bayramını gelecek nesillere miras olarak bırakmıştır. Cumhuriyet'in 97. yılını kutlayacağımız 28 Ekim bu sene perşembe gününe denk gelmektedir. Cumhuriyet'in 97. yılını kutluyoruz? (29 Ekim'in Kısaca Anlamı)

Güncel 21.10.2020, 00:08
Cumhuriyet'in  97. yılını kutluyoruz? (29 Ekim ve Cumhuriyet)

Bu Yıl Cumhuriyet'in 97. yılını kutluyoruz. 29 Ekim 2020 tarihi perşembe gününe denk geliyor. Henüz resmi bir açıklamaya yapılmadı ancak Çalışanlar Resmi tatilin kaç gün olacağını merak ediyor. 28 Ekim Çarşamba günü öğleden sonra başlayacak olan tatil Yani 29 Ekim ile birlikte 1.5 gün olacağı tahmin edilirken, 30 Ekim cumaya denk gelmesi dolayısıyla Bayram tatili 4 gün olur mu? şeklinde araştırılıyor ve resmi açıklama bekleniyor.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, her yıl coşkuyla kutlanırken tüm dünyayı olduğu gibi Türkiye'yi de etkileyen Koronavirüs'ün 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarını etkileyip etkilemeyeceği merak konusu oldu. 29 Ekim ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı. 29 Ekim cumhuriyet Bayramı için etkinlikler yapılacak mı? veya 29 Ekim Bayramı dolayısıyla etkinlikler sınırlandırılacak mı, yasaklanacak mı merak ediliyor.

CUMHURİYET NASIL İLAN EDİLDİ?

24 Temmuz 1923’te Lozan Antlaşması imzalandı. yeni Türk Devleti’nin bağımsızlığı kabul edildi. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin toplanmasından 2 ay sonra 13 Ekim 1923’de Ankara Türkiye Devleti’nin Hükümet Merkezi oldu. O güne kadar Devlet Başkanlığı görevi, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı olarak Atatürk tarafından yürütülmüştü. Yabancı ülkeler de Lozan Antlaşması’nı onay için Türkiye’deki yeni devlet rejiminin daha açık şekilde belirlenmesini istiyorlardı. Bu sıralarda, 27 Ekim 1923’te İcra Vekilleri Heyeti’nin istifası ve Meclis’in güvenini kazanacak bir kabine listesinin oluşturulamaması sorunu çözdü. Bu gelişmeler akabinde 29 Ekim 1923 akşamı cumhuriyet ilân edildi.

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI

29 Ekim günü Türkiye'de ve Kuzey Kıbrıs'ta kutlanmaktadır. 1925 yılında çıkarılan bir kanunla Türk Devletinin bayramı ilan edilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, cumhuriyetin onuncu yılı kutlamalarının yapıldığı 29 Ekim 1933 tarihinde verdiği 10. Yıl Nutku'nda, bu günü en büyük bayram olarak nitelendirmiştir.

19 Nisan 1925'te 29 Ekim'in bayram olarak kabul edilmesini öngören teklif TBMM tarafından kabul edildi.

ATATÜRK'ÜN CUMHURİYET İLE İLGİLİ SÖZLERİ

- "Türk ulusu büyüktür. Özgürlüğü ve barışı sever. Canı pahasına da olsa, Cumhuriyeti sonsuza kadar yaşatacak güçtedir. Ve yaşatacaktır… Cumhuriyet, etnik kökeni ne olursa olsun tüm yurttaşlarını Türk Ulusu çatı kimliğinde birleştirmiştir."

- "Bugünkü hükümetimiz, devlet teşkilatımız doğrudan doğruya milletin kendi kendine, kendiliğinden yaptığı bir devlet ve hükümet teşkilatıdır ki onun adı Cumhuriyettir. Artık hükümet ile millet arasında geçmişteki ayrılık kalmamıştır. Hükümet millet ve millet hükümettir."

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)