Ekim Ayında Çıkacak Yasa Yalan Haberciliği Bitirecek

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'nca hazırlanan ve AK Parti tarafından Meclis’e getirilecek olan “Sosyal Medya ve İnternet Gazeteciliği Yasası”, medya sektöründe yeni bir sayfa açacak.

Güncel 13.09.2021, 15:43 13.09.2021, 16:06
Ekim Ayında Çıkacak Yasa Yalan Haberciliği Bitirecek

Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yusuf Ziya Çakır, Sosyal Medya ve İnternet Gazeteciliği Yasası çıktığında yalan haberlerin ortadan kalkacağını söyledi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından hazırlanan ve ekim ayında Meclis’e getirilecek olan “Sosyal Medya ve İnternet Gazeteciliği Yasası”nın medyada yeni dönem başlatacağını, İnternet medyasında ve sosyal medyada yalan haber, tehdit, hakaret, şantaj, iftira, karalama bilgileri paylaşanlara ağır cezalar geleceğini söyledi.

Başkan Çakır, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'nca hazırlanan ve AK Parti tarafından Meclis’e getirilecek olan “Sosyal Medya ve İnternet Gazeteciliği Yasası”, medya sektöründe yeni bir sayfa açacağını belirterek," Hazırlanan (Sosyal Medya ve İnternet Gazeteciliği Yasası) ile yalan haber, tehdit, hakaret, şantaj, karalama yayınlayan ve bu bilgileri yayanlara 5 yıla kadar ertelemesiz hapis cezası geliyor" dedi.

Geçtiğimiz günlerde İnternet Gazetecileri Federasyonu (İGF) Genel Başkanı Mesut Demir ve yönetim Kurulu'nun Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun'u ziyaret ettiğini de ifade eden Başkan Çakır," Bu görüşmeden sonra genel başkan çıkacak yasa ile ilgili detayları açıkladı. Federasyonun açıklaması aynen aşağıdaki gibidir. Üyelerimizin ve kamuoyunun bilgisine" dedi. 

“SOSYAL MEDYA GAZETECİLİĞİ (!) DÖNEMİ SONA ERİYOR”

İnternet Gazetecileri Federasyonu (İGF) Genel Başkanı Mesut Demir, çıkarılacak yasa ile ülkenin belindeki kamburdan kurtulacağını belirterek, “15 yıl önce çıkarılması gereken yasa, nihayet ekim ayında Meclis’e getiriliyor. Bu yasa ile merdivenaltı internet haber siteleri, ya kurumsal olacak, ya da yayın yapamayacak. Yalan haber, tehdit, hakaret, şantaj, karalama haber ve bilgileri yapma dönemi sona eriyor. Artık sosyal medya gazeteciliği (!) dönemi sona eriyor. İnternet medyalarından ‘İddia ediliyor’ kelimesinin arkasına sığınarak iftira ve karalama yapılamayacak” dedi.

“SOSYAL MEDYA VE İNTERNET GAZETECİLİĞİ YASASI MECLİS’TEN OYBİRLİĞİ İLE GEÇMELİ”

Yasanın çıkarılması ile ilgili ciddi çalışmalar yapıldığını da hatırlatan İGF Genel Başkanı Demir, “Yasanın çıkarılması ile ilgili yoğun mesai harcayan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve ekibine, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK), Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na (RTÜK), Basın İlan Kurumu’na (BİK) ve emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlara, İnternet Gazetecileri Federasyonu olarak teşekkür ediyoruz. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı bünyesinde kurulması planlanan Sosyal Medya Başkanlığı da, yasanın işlevi anlamında ciddi katkı sağlayacaktır. Meclis’e getirilecek yasaya tüm siyasi parti milletvekillerinin destek vermesi, ülkemizin ve medya sektörünün bekası açısından bir vicdani borçtur” ifadelerini kullandı.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)