Alexa

Halistin Kukul; 30 Ağustos Ayı, Türk Târihinin Zaferler Ayıdır

Yazar ve Şair M. Halistin Kukul, "Büyük Selçuklu Sultanı Alparslan’la Anadolu’da hâkimiyet sağlamalarının başlangıcı olan Malazgirt Zaferi’nden sonra geçen bin senelik zaman içersinde, çok bâdirelere muhatap olduk." dedi. 

Halistin Kukul; 30 Ağustos Ayı, Türk Târihinin Zaferler Ayıdır

30 Ağustos ayı, Türk târihinin zaferler ayı olduğunu belirten Kapsam haber yazarı Halistin Kukul,"Birinci Kosova Zaferi (1389), Anafartalar Zaferi (1915), Estergon Kalesi’nin Fethi (1543), Otlukbeli Zaferi (1473), Mercidabık Zaferi (1516), Halep’in Fethi (1516), Malazgirt Zaferi (1071), Büyük Taarruz ve Dumlupınar Zaferi (1922)...bunlardan öne çıkanlardır." ifadelerini kullandı.

Türkler’in Anadolu’ya girişleri değil, Büyük Selçuklu Sultanı Sultan Alparslan’la Anadolu’da hâkimiyet sağlamalarının başlangıcı olan Malazgirt Zaferi’nden sonra geçen bin senelik zaman içersinde, çok bâdirelere muhatap olunduğunu belirten Kukul, 1071’den îtibâren, Türk milleti, kendisine vatan edindiği Anadolu’yu canı pahasına korumuş fakat hiçbir ân talan edilmekten de kurtulamadığını belirterek, "Vahşî Batı, vahşî Kuzey ve çepeçevre sömürgeciler, bizi, adımızı ve yurdumuzu silmekten vazgeçmemişlerdir. Bu durum, hâlen de bütün hızıyla acımasızca devam etmektedir. Akıllı olmalıyız!..Bu sebepledir ki, 1900’lü yılların başından îtibâren bütün Batılı emperyalist sömürgeci kuvvetler üzerimize çullanmış ve Mustafa Kemal öncülüğündeki Türk milleti, 26 Ağustos 1922 tarihinde başlayan Büyük Taarruz ile, vahşî taarruzlara son verecek hamleyle 30 Ağustos 1922’de zaferle netîcelenen başarıya ulaşmış ve Anadolu’da, Türk İstiklâl Harbi kazanılmıştır." dedi.

1071’de Malazgirt Zaferi’nden sonra Bizans imparatoru Romanos Diogenes, Sultan Alparslan tarafından  esir edildiğini ve serbest bırakıldığını, 1922’de de, Yunan Başkomutanı Trikopis esir edildiğini ve o da, Mustafa Kemal tarafından serbest bırakıldığına dekkat çeken Halistin Kukul, 'İşte, Türk budur!..' ifadelerini kullanarak, "Şunu hemen ifade etmeliyim ki, 30 Ağustoslar’ın, Türk milleti olarak, fert fert hepimizin üzerinde büyük çapta müspet tesiri vardır. İstanbul’un Fethi gibi, bütün zaferlerimiz de böyledir...Bu zaferleri kazananlar söz konusu olduğunda bir hoş oluruz...Gururlanırız, sevincimiz en ileri safhalara ulaşır, coşarız. Böyle âdil ve şanlı bir ecdâdın torunları olmanın heyecanını yaşarız." dedi.

30 Ağustos Zafer Bayramı ile ilgili Yazar ve Şair M. Halistin Kukul'un kapsamlı makalesi için Tıklayın

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2019, 22:20
YORUM EKLE
YORUMLAR
Murat
Murat - 5 ay Önce

Elinize sağlık hocam