banner434

banner433

Hüseyin Kurt; Karadeniz ve müsilaj

Yazar Hüseyin Kurt, Doğal dengeyi korumak, aldığımız dünya emanetini gelecek nesillere daha iyi bir şekilde bırakmak için toplumsal olarak daha fazla çevre bilincine ihtiyacımız olduğunu söyledi.

Güncel 10.06.2021, 13:33 10.06.2021, 14:28
Hüseyin Kurt; Karadeniz ve müsilaj

Yazar Hüseyin Kurt, yeni yazısında Müsilaj ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak, "Doğal dengeyi korumak, aldığımız dünya emanetini gelecek nesillere daha iyi bir şekilde bırakmak için toplumsal olarak daha fazla çevre bilincine ihtiyacımız var." dedi.

Müsilaj Nedir?

"Müsilaj denizlerde biyolojik, kimyasal ve fiziksel koşulların bir araya gelmesiyle bitkisel canlıların aşırı çoğalması ve buna bağlı olarak bakterilerin çoğalmasıyla oluşan sümüksü, yapışkan bir yapı." olarak belirten Kurt, yeni yazısında önemli hususlara dikkat çekti;

Marmara Denizi’nin başı bu aralar müsilaj ile dertte! Ege Denizi’ne doğru da ilerleyen bir tehlike var. Müsilaj için biyolojik ve kimyasal ortamı insan ve sanayi atıkları! Fiziksel şartlar ise küresel ısınmaya bağlı olarak ısınan deniz suları oluşturuyor. Bu şartların oluşması ise Marmara Denizi’ni hasta ediyor. Biyolojik ve kimyasal artıklar derin deniz deşarjı ile olması gereken arıtma işlemleri yapılmadan denize salınıyor. Evsel atıklara bir de sanayi atıkları eklenince müsilaj için uygun şartlar oluşmuş oluyor!

Evsel atıklar konusuna bir de küresel Koronavirüs salgını açısından bakmak gerek. Yaklaşık 2 yıldır evde olan İstanbul, Bursa, Çanakkale, Kocaeli, İznik gibi Marmara Denizi etrafındaki 25 milyon civarındaki nüfusun yoğun temizlik maddesi kullanımı bu süreçte etkili! Deterjanlardaki fosforun oluşturduğu kullanıma bağlı artış ve sanayi atıklarındaki yetersiz arıtma tesisleri Marmara Denizi’ndeki azot ve fosfor yükünü arttırmış görünüyor. Müsilaj ile ilgili bilinen bir gerçek var ki; mikroorganizmalar azot ve fosforu besin kaynağı olarak kullanıyor.

Ve küresel ısınma...YAZININ TAMAMI

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)